Na nože vás překvapí hned několikrát - Recenze

30.06.2020

Film Na nože je novinkou z roku 2019 režiséra a scénáristy Riana Johnsona. Příběh sleduje dvě postavy - Martu (Ana de Armas), ošetřovatelku bohatého spisovatele, a jižanského soukromého detektiva Blanca (Daniel Craig), který vyšetřuje sebevraždu spisovatelovu vraždu. Na rozdíl od běžných detektivních detektivek není vyšetřování podezřelé smrti jedinou zápletkou, protože se o způsobu Harlanova úmrtí divák dozvídá už v první třetině. Zbytek filmu pak sleduje Martu, která se podle pokynů snaží nešikovně svést detektiva ze stopy.

Díky silnému scénáři, který se soustředí na stavbu dějové linky, vrstvení zvratů a zápletek, se příběh stává ojedinělou a povedenou variací detektivek, například od Agathy Christie. Tajemná smrt, propletené rodinné vztahy, interiér historického domu a dedukce detektiva navozují atmosféru staré dobré Anglie a detektiva s buřinkou, přestože se děj odehrává v USA. Udržením tohoto tónu po celou délku filmu se režisérovi povedlo stmelit celkový dojem z ze snímku, což mohlo být problematické kvůli kombinaci několika žánrů a témat - dramatu, komedie, tradiční poirotské detektivky a podvodnického filmu podobného stylu jako Chyť mě, když to dokážeš. Je důležité zmínit, že tento dojem ucelenosti byl ovlivněn skladatelem Nathanem Johnson. Využitím smyčců a klasické hudby dosáhl tajuplné, napínavé a nepředvídatelné hudby, která diktovala tempo od první minuty filmu.

Úspěšné obsazení herců vyhrálo dvě kategorie, Nejlepší obsazení a Nejlepší soubor. Kromě výkonů Armas a Craiga stojí za zmínku i Jamie Lee Curtis, Michael Shannon a Chris Evans, kteří hrají členy Harlanovy rodiny a potencionální podezřelé.

Přestože byl film natáčen digitálně, povedlo se kinematografovi Stevovi Yedlinovi v postprodukci docílit efektu filmového pádu, což bylo vzhledem ke hře se světlem a natáčení ve skutečných interiérech historického domu nápaditým řešením. Scény mají díky pohledu kamery a scénografii hloubku, která je ještě umocněná dobrým střihem.

Dalo by se říci, že film Na nože je vhodný pro milovníky detektivek, dramatických komedií i podvodnických filmů. Napínavá a hutná atmosféra je doplněna komediálními prvky, které mají vliv na příběh i samotné rozuzlení zápletky, díky čemuž se u něj nikdo nebude nudit. Jedná se o kvalitní snímek vhodný jak pro fajnšmekry, tak pro rodinná odpoledne. 

Jestli máte rádi detektivky nebo podvodnické filmy, rozhodně se na Na nože podívejte. Mě osobně zaujala jeho atmosféra anglických detektivek a hudba, ze které vám jde mráz po zádech (i když to zní vesele).  Ve filmu bylo několik zvratů, které mě vyvedly z míry, i když jsem je třeba náhodou tušila. 

Je to zábavný, chytrý film, který se nebere moc vážně a při tom respektuje umění filmografie. Rozhodně putuje na seznam filmů, které mi zvednou náladu a potěší mozek i oko.