Lidé ve vesmíru a internetová fantazie

25.02.2020

Počítáme s tím, že nejsme ve vesmíru sami. A to zejména díky sci-fi a fantasy kultuře, technologickému pokroku a možnosti sdílet informace jediným kliknutím. Jedno z oblíbených témat, které původně vzniklo na Tumblru, je porovnávání lidí a vesmírných ras. Respektive způsob, jakým by na nás ony rasy mohly reagovat.

Beginning is Near - Imaginary Foundation
Beginning is Near - Imaginary Foundation

Dovolím si menší upozornění: V případě sci-fi a fantasy žánrů se počítá s tím, že se střípkovitě dozvídáte nové informace o rase, která je od lidí odlišná, stejně jako o prostředí, ve kterém se nachází. Ostřílení čtenáři nečekají, že všemu budou hned rozumět, ale jakmile mají dostatek informací, vrhnou se do toho po hlavě a teoretizují, co se dá. To platí i pro toto téma. Některé části budou znít divně a nově. Tak jak sci-fi je.

Jeden z nejuniverzálnějších hashtagů je #humansareweird. Kromě fyzických zvláštností lidského těla se zaměřuje i na ty psychické a sociální. Například zívání. Jeden člověk zívne a ostatní se k němu přidají. A co si o tom budou myslet mimozemšťané? Jedná se o nějaký speciální kód? Typ pozdravu? Je to známka toho, že člověk umírá? Nebo, že se cítí ohrožen a je připraven bojovat? Co takový fenomén vytváření přezdívek? Proč mají lidé nutkání vymýšlet přezdívky a zkracovat jména svých kolegů, když jsou schopni je svými artikulačními orgány vyslovit?

Důležitou součástí tohoto "hnutí" je konflikt a nedorozumění dvou stran. Lidí a jejich nečlověčích kolegů (nejčastěji na vesmírné lodi). Mimozemské rasy jsou různorodé. Liší se ve společenském uspořádání, politikou, náboženstvím, stavbou těla i sociálními normami.

Představte si děsivou rasu válečníků, kteří žijí jen pro boj a dobývání. Celé galaxie se před nimi třesou. Mají nejlepší zbraně, jejich těla jsou uzpůsobena životu drancování. V porovnání s nimi jsou lidí takové malé, měkké čtyřkončetinové nic. Jak by se jim lidé mohli rovnat? Nedobyli žádné galaxie. Nevypadají nebezpečně. Jejich technologie je v porovnání s ostatními ještě v kolébce. Je pro ně důležitá komunita a věří v mír. Nemůžou se těmto válečníkům rovnat.

Anebo můžou?

Se svou schopností srůstání kostí, přežívání bez končetin nebo některých orgánů... Hračka! Přidejte k tomu schopnost házet, používat palec, vyměřovat vzdálenost nebo schopnost přežít v extrémních podmínkách. Poušť Gobi ani Arktida lidi nezastavila. Rozhodně ne všechny.

(Představte si planetu se stálou teplotou 30°C. Bez hurikánů a tsunami. Bez sopek a zemětřesení. Bez sněhových vánic a vln horka. Její obyvatelé by na Zemi přežili jen stěží, s velkou mírou podpory. A ještě by jim připadalo, že je Zem krutá, drsná a nelítostná planeta, která se snaží všechny své obyvatele zabít!)

Tím se dostáváme k další oblíbené tropě - #earthisspaceaustralia. Tak, jako je pro mnoho lidí Austrálie zemí plnou nejjedovatějších potvor světa s přídavkem krokodýlů a nášupem neskutečného horka, je i Zem pro spoustu "změkčilých" mimozemšťanů vesmírnou Austrálií. Jen ti nejodvážnější z odvážných se vydají na výpravu do oblasti zvané "Evropa, Anglie". A jen ti nejlepší z nich přežijí.

Podle některých vesmírných měřítek jsou lidé v podstatě zlobři nebo orkové. Přežijí skoro všechno. Pro rekreaci konzumují jedy nebo se snaží zabít takzvanými sporty. Mají tak výbornou regeneraci, že si propichují kůži a svalovinu a zdobí své tělo kousky kovy. Někdy do něj vpichují i barvivo! Ve všech takto ozdobených částech těla mají receptory bolesti a tyto procedury podstupují za plného vědomí, často bez analgetik! To, co je pro běžného vesmířana mučení, je pro člověka odměna v tetovacím salonu.

Zabít člověka je překvapivě těžké. Jeho měkká schránka by neměla přežít střelení, pobodání, popálení nebo napadení divokým zvířetem. Kaluž krve není jistotou, že je člověk mrtvý. Krevní ztráta lidem dělá tak malé potíže, že si krev navzájem darují, stejně jako životně důležité orgány. V podstatě jediný osvědčený způsob, jak je zabít, je oddělit hlavu od těla. #humansarespaceorcs

Další oblíbená témata, která tumblr prozkoumává, je loajálnost a tvrdohlavost/odhodlanost přežít nebo někoho zachránit.

  • Lidé jsou ochotni riskovat svůj vlastní život, pro někoho, kdo není ani jejich rodinou nebo jejich druhem.
  • Lidé utvoří smečku i se stvořením nižší inteligence. Tato stvoření jsou často nebezpečné šelmy. Říkají jim "mazlíčci".
  • Lidé nepovažují robota bez umělé inteligence za vybavení, ale za člena posádky. Omlouvá se vysavači, když o něj zakopne. Poděkuje obsluze za donesení pokrmu, i když je obslužní jednotka takto naprogramovaná, a jediný, komu by měl člověk děkovat, je tvůrce dané jednotky nebo programu.
  • Lidé obcházejí postupy a pravidla. Hledají kličky a dvojsmysly. Narušují zavedený řád galaxií a jediní, kdo si s nimi poradí, jsou lidští právníci. A ti jsou drazí.
  • Lidé mají mnoho zvláštností a nestále jsou prováděny výzkumy, aby byla tato rasa lépe pochopena. Většina ras tyto výzkumy dotuje a doufá, že až lidem porozumí, konečně zvládnou předvídat jejich chování.
  • Lidé se usmívají, když mají radost i vztek. Vycenění zubů považují za přátelské, ale můžou se stejně tak usmívat, když se vás chystají zabít.

Lidé jsou zkrátka divní.