Kodex (ne)učitele: Krizové desatero studentů

25.06.2020

"A teď všichni zahyneeeeem!" 

Zdá se, že ať již uděláme cokoli, skončí to katastrofou. Má tato koronakrize nějaké řešení? Kdo ví, ale studenti spojili své síly a sepsali si Desatero. Díky těmto pravidlům tak zvládají karanténu, i online výuku. Najdete se v nějakém bodě i vy?

1. Nepohlédneš do e-mailové schránky.

Společně s epidemií viru se v ČR objevil ještě jeden nešvar. Spam. Ale ne ledajaký. Je to spam školní. Na nebohé žáky se valí úkoly ze všech stran. Učivo, které by se za normálních okolností probíralo měsíce se má najednou zvládnout za týden. Tímto tempem umí za chvíli prvňáček řešit rovnice o dvou neznámých a třeťák může razit rovnou ke státnicím.

2. Neposnídáš.

S nouzovým stavem země se vyhlásil i nouzový stav lenošení. Zprvu to začalo nenápadně. První den zahálel málokdo. Student vstal v půl osmé, v osm, udělal si snídani a pustil se studia, z něhož poté plynule přešel na domácí práce, úklid, či to populární šití roušek. Jenže pak to šlo z kopce. To se vezme prokrastinace, velké množství samoty, nedostatek motivace obléct si kalhoty a výsledkem je válení se v posteli až do oběda. Ale zase se ušetří za celé jedno jídlo!

3. Nezapneš

Správný pedagog je při výuce viděn. Pořád. Neustále. A to nejlépe ze všech úhlů. Netuším proč, ale čím je člověk starší, tím větší má tendenci lepit se na kameru. Za měsíc online studia jsem spatřila víc chloupků v nose, než za předchozích několik let.

Když však přijde na studenty, jejich kamery jsou překvapivě vypnuté. V některých případech je ke spatření dokonce i přeškrtnutá ikonka mikrofonu. Jak je možné, že se generace influencerů zvyklá ukazovat se na Youtube, Instagramu nebo třeba Tik Toku, rozhodla k tomuto odvážnému kroku? Odpověď je jednoduchá. Bez obrazu můžete při výuce proklikávat na Facebook, dlabat sladké nebo napodobovat učitele, aniž by vás někdo přistihl. A vypnutý mikrofon krásně maskuje vaše mumlání, mlaskání nebo hudbu, kterou se snažíte si zpříjemnit den.

4. Cti umění memes

Nejčastěji se jedná o zábavné obrázky, které prolétávají internetem a mají hned několik funkcí. Nejenže baví lid, ale přináší také jakýsi klid do vzniklého chaosu. Memem se stávají titulky článků i komentáře, které nám zpříjemňují sociální distanc.

5. Nepoznáš hlad

Na první pohled by se zdálo, že si toto přikázání protiřečí s číslem dvě, ale není tomu tak. Nějaký virus nás přeci nezastaví. Díky tomu, že máme tolik času se totiž můžeme zdokonalit ve vaření. Nikde přeci není psáno, že se musí nést karanténa ve znamení instantních polévek. Je dost možné, že většina z nás z karantény vyjde jako druhá Marta Stewartová. Zbytek se stane alkoholiky.

6. Nepřestaneš se kultivovat

Ať si říká, kdo chce, co chce, jsou to právě knížky a televize, které stojí mezi námi a zvířaty. Moudrý student budiž ten, který si dokáže zpříjemnit čas četbou či sledováním nějakého toho filmíku.

7. Nepromluvíš s neživými věcmi

Toto je velice důležité přikázání. Nemluvte s neživými věcmi, nebo se zblázníte. Tím nemyslím klasické nadávání na pomalý počítač nebo stávkující tiskárnu, ale spíše dlouhé večerní rozhovory s míčem Wilsonem.

8. Nepohrdneš hovorem s kurýrem

Může se to zdát neuvěřitelné, ale sociální distanc má na některé kurýry a pošťáky velice nepěkný dopad. A oni si tak velice rádi s někým popovídají. Takže pokud máte čas a před vašimi dveřmi se objeví pošťáka či kurýr, který by s vámi rád prohodil kus řeči, zkuste mu vyjít vstříc.

9. Neostříháš se

I když se objevil trend karanténních účesů, rozumný člověk si raději drží od nůžek a žiletek odstup.

Tedy jen v případě, že nestudujete na kadeřníka. Pak můžete pomoci svým rodinným příslušníkům, aby je vlasy ve stylu jezinka netrápily.

10. Zachováš klid

Nejdůležitější, nejpodstatnější nařízení z celého Desatera je právě toto. I když se to tak na první pohled nemusí zdát, každá krize jednou pomine. Není důvod skupovat mražené potraviny či role toaletního papíru. Jsme lidi, tak taky ukažme trochu té lidskosti.


- MajkaBeni