Krabička poslední záchrany pro mizerné dny

24.11.2020

Chvíle, kdy se cítíme opravdu mizerně, nám může pomoci překonat krabička poslední záchrany. Tu si můžeme připravit už předem, můžeme ji dostat od našeho oblíbeného člověka nebo se můžeme vzchopit a udělat si ji. I to nám může zvednout náladu. Můžeme. „MŮŽEME" je velmi důležité slovo a budeme ho opakovat ještě mnohokrát.

Ne vždy totiž můžeme vše hodit za hlavu a odskotačit do západu slunce.

Ne vždy se můžeme vykašlat na naše povinnosti.

Ne vždy se můžeme sobě věnovat na stoprocent. 

Ale vždycky se můžeme snažit najít aspoň něco málo, co nám pomůže. KPZetka nám může pomoc. Krabice (i kdyby jen pomyslná), ve které bude spousta věcí, které nám můžou pomoct.

A co by v ní mohlo být?

 • Playlist písniček, které nám zvednou náladu. Žádné smutné rozchodové písničky. Všechno plné slunce a energie. Spotify i youtube jich jsou plné. Nebo si je můžeme sestavit sami (a už to nám může zvednout náladu).
 • Oblíbený nápoj. V oblíbeném hrnku nebo sklenici. Ať je to Cola, Frisco, babiččina zázvorová šťáva, speciální čaj nebo kakao, mějte to své v zásobě a udělejte si to. Jen buďte prosím opatrní s alkoholem. V omezeném množství nám může pomoct, pokud se k němu ale budeme obracet pokaždé, když se budeme cítit mizerně... Hrozí, že se stane berličkou, bez které se pak na nohy už nepostavíme. 
 • Oblíbené jídlo. V angličtině pro to mají název. Comfort foods. Pro někoho to je smažené, pro někoho slané nebo sladké. Ať je to, co to je to, zvažte, jestli by vám pytlík bonbonů z dětství, salám nebo popcorn, nemohly aspoň trochu zvednout náladu. Čokoláda to mnohdy jistí! Ale stejně jako u oblíbeného pití je důležitá míra a četnost. :) 
 • Filmy a seriály, na které můžete koukat zas a znovu. Ale ty, které vám ZVEDNOU NÁLADU! To je důležité. Máte rádi detektivky a Poirot je vaše srdcovka? Šup s ním do KPZetky. Akční komedie jsou balzámem pro vaši duši? Šup tam s ní taky. Rom-comy? Pohádky? Dokumenty? Horory? Mějte jich několik. Nové i staré. Nikdy nevíte, na co přesně budete mít chuť. (V mé případě to jsou Neřízená střela, Pan Dokonalý, Vánoční skřítek, Thor: Ragnarok, Na nože, Mumie,  Princezna Mononoke, Od devíti do pěti, Noc v muzeu a Hancock. Neptejte se mě proč.) 
 • Knížku. Sbírka básní nebo vaše oblíbená fantasárna. Nebo fanfikce, kterou máte rádi. Audiknihu nebo rozhlasovou hru, u které budete moci konečně usnout. Šup tam s tím. 
 • Teplé ponožky, ohřívací lahev, pohodlná deka. Zejména v zimních měsících. Prokřehlé prsty a klepající se zuby nikomu na náladě nepřidají. Doporučila bych vám do KPZetky i hořící krb, ale tak velkou krabici nemá nikdo. 
 • Voňavé svíčky a esenciální oleje do aromalamp. Nebo na sebe nastříkejte svou oblíbenou voňavku. Aromaterapie opravdu funguje a ví se, že nám vůně můžou zvednout náladu. Podle strýčka Googlu jsou nejlepší: jasmín, santalové dřevo, ylang-ylang, šalvěj, bergamot, růže, levandule, heřmánek, bazalka a citrusy.  Já mám ráda pomeranče, vanilku, verbenu a skořici. 
 • Teplá koupel nebo sprcha, společně s voňavými přípravky, nám také může pomoct. Zkombinujte s playlistem nebo filmem. Do KPZetky přidáme koupelovou směs nebo pěnu. Nebo gumovou kachničku. 
 • Věci na tvoření. Papíry, psací bloky, pastelky, tužky, vodovky, modelína, háčkování nebo kus dřeva, ze kterého můžete něco vysochat. Čím víc zapojíte ruce, tím líp. Nemusíte se snažit, aby to bylo perfektní nebo krásné. Prostě jen tvořte. I kdyby to měla být jen čmáranice, i kdyby to mělo být sto čmáranic, pořád je to dobré. Může vám to pomoci. 
 • A úplně nakonec. Seznam míst a aktivit, které se do KPZetky sice nevejdou, ale patří tam. Ať je to kuchyň a pečení. Nebo garáž a motorka. Knihovna. Kavárna. Les, kterým byste se mohli procházet za každého počasí. Skály. Bazén. Sauna. Park. Řeka. Rybník. Hory.  Napište si seznam míst, které milujete a které máte rádi. A zkuste se tam dostat. 
 • Dobře, tak ještě jedna věc patří do KPZetky. Přátelé a blízcí. dejte svému oblíbenému člověku vědět, jak se cítíte. Může vám pomoc. Třeba si s vámi plácne nebo vás (i virtuálně) obejme. Pokud nemáte nikoho, na koho se obrátit, zkuste jednu z linek. Linka bezpečí je tu pro všechny do osmnácti let a studenty do pětadvaceti. Vyslechnou si, co vás trápí, a pokusí se vám, co nejlépe poradit, pokud to bude potřeba. Existuje i linka pro rodičeModrá linka je úplně pro každého. 

Život je někdy těžký. A někdy hořký. Nebudu říkat bohudík, to patří Radegastu, ale i když máme dny pod psa, můžeme si je zkusit vylepšit nejrůznějšími způsoby. Nikdy není pozdě poprosit o pomoc a nikdy není dost čokolády a veselých filmů. Držte se mějte se!

- Artie