Kodex (ne)učitele: Slovníček on-line výuky do kapsy

17.10.2020

A je to tady. Vědci zjistili, že největším přenašečem viru jsou vysokoškoláci a rozhodli se, že této skupině až do odvolání uzavřou školu. Co na tom, že průměrný vysokoškolák na přednášku dorazí jednou za uherský rok a většinou cestuje v časech, které dopravu nijak neovlivní. Mezi nejvíce zabijácké časy patří přednášky v 7:15, kdy většina lidí teprve vyráží z domova, ve 12:30, kdy normální člověk obědvá a 18:05, kdy se všichni těší na Večerníček, ale jen člověk na VŠ si místo Rákosníčkova dobrodružství musí vyslechnout hodinu a půl dlouhé vyprávění, které nemá s rybníčkem Brčálníkem vůbec nic společného. Přesto však žádný z těchto argumentů neobstál a vysokoškoláci se stali prvními obětními beránky, kteří si museli znovu vyzkoušet distanční výuku. Netuším, jakým směrem se bude zavírání škol vyvíjet, ale pokud se i vy dostanete do této situace, mám tu pro vás slovníček, který vám pomůže se v této těžké době zorientovat.

V překladu to znamená, že si student bude muset nainstalovat místo jedné platformy pět různých programů, tři z toho se mezi sebou budou bít, jeden odmítne úplně pracovat a na ten poslední budete potřebovat dva různé profily, protože se vyučující nedohodli, jestli studenty pozvou přes email ve formě osobního čísla, nebo jména.

Zde dost záleží na tom, jakým jazykem váš profesor mluví. Někdo řekne "Pošleme vám e-mail se všemi podrobnostmi" a překvapivě vám opravdu pošle e-mail se všemi podrobnostmi. Existují však různá nářečí a někdy se vám stane, že přijde zpráva "Pošleme vám e-mail se všemi podrobnostmi", kterou následuje deset dalších emailů se zněním: "zasílám info a odkaz", "pardon, tady je odkaz", "zapomněla jsem připojit odkaz", "nebyl to ten správný odkaz", "tady je odkaz", "posílám odkaz" a "víte co, najděte si ten odkaz sami, je to někde v moodlu".

S největší pravděpodobností dostanete za úkol vypracovat tři referáty, zkouknout hodinový dokument, vymodelovat terakotovou armádu, nastudovat si psychologii levharta a sehnat krev jednorožce. A to vše nejlépe do zítřejší půlnoci.

Tato věta rozhodně nesmí být brána na lehkou váhu. Pokud vám vyučující sdělí, že je v on-line výuce nováčkem, očekávejte, že schůzka, která má začít v 8:00, oficiálně započne, když nám hvězdy budou přát, v 8:30. Toto dlouhé třicetiminutové prodlení bude naplněno hledáním vašeho vyučujícího, který se vám bude ze schůzek svévolně odpojovat a připojovat se do úplně nových sezeních. Bude to lov. Zažijete adrenalin. Tato moderní verze hry na schovávanou se stane k nevydržení, zvlášť, když v jednu chvíli bude existovat pět on-line schůzek, ale váš hledaný vyučující, ten nebude ani na jedné. Ptáte se, kampak se ten šibal schoval? Kdo si tipl, že zakládá šestou schůzku, dostává fiktivního zlatého bludišťáka.

V návaznosti na předchozí frázi jistě poznáte, že zde nejde ani tak o obavu z nefunkčního mikrofonu, jako spíše o strach, že jsou studenti rozházeni v jiných schůzkách. Vyučující se touto větou tak jen ujišťuje, že nemluví jen sám se sebou.

Zde rozhodně nejde o milosrdenství profesora, ale o způsob tyranie. V překladu to znamená: "Je mi úplně fuk, jestli ještě pracujete, já si takhle pohlídám, abyste nebyli na mobilu, když tu mluvím o životně důležitých věcech, jakými jsou diferenciální rovnice či politická situace v Nové Guinee."

Zjednodušeně řečeno: "Nevíme vůbec nic, tak vám místo praxe dáme načíst hromadu odborných textů, kterými vás zabavíme." Jakmile může dostat on-line podobu i výtvarná výchova, jejíž náplní bylo modelování ve školní dílně, tak už se ničemu nedivím. Jen se modlím, abych domů nemusela stěhovat kus mramoru, ze kterého si budu vytesávat zápočet.

Jako bonus bych připsala větu, která bude blízká hlavně studentům:

Jinými slovy to znamená: "Mám před sebou pár smažených křidélek, na klíně mi spí kočka a hlava se mi změnila na hnízdo pro vlaštovky, dneska se vám teda neukážu".


Tímto bych hlášky ukončila, protože mé týdenní zkušenosti jsou v tomto bodě vyčerpány. Ráda si od vás přečtu postřehy v komentářích, které třeba tento slovníček rozšíří. Přeji vám pevné zdraví a stabilní Wi-Fi signál!


- MajkaBeni