Taoův Technický Týdeník #20 - Here We GO!

11.10.2020
Čas na šampaňské a chlebíčky! Společně jsme přežili celých dlouhých 20 Technických Týdeníků! A já jsem to v polovině nevzdal. což je snad ještě více důvod k oslavě. A čím se vlastně bude lišit speciální výroční číslo od ostatních? Nijak! I když. Možná trošku ano, konečně mi přišla první část hraček, co jsem si objednal na Aliexpressu, takže se na ně společně podíváme a poreferujeme si, zda za ty peníze a dodací čas stojí. A aby to tedy byl speciál, jako čtvrtou zprávu si přídáme svítící platební kartu, kterou momentálně spouští do prodeje Razer. A že je to fakt geekovina.

Nabíječky

Jako první věc, kterou jsem rozhodl si objednat, jsou nabíjecí kabely. Jeden byl Micro USB, abych měl náhradní, modře podsvícený a s magnetickým koncem, druhý černě opletený USB-C, dlouhý 2m (to je sakra hodně na kabel! V Česku jsem potkával v obchodech nanejvýš 1,5m), také s magnetickým koncem. 

Každý z nich vyšel na 42 korun, plus 8 za dopravu, což je přibližně poloviční cena obyčejného metrového kabelu v Česku, natož když jsou podsvícené a s magnetickým adaptérem. Doprava do Litvy, kde momentálně sídlím, trvala přibližně tři týdny a vše dorazilo přesně tak, jak bylo slibováno. Upřímně jsem nečekal takovou kvalitu, jaká mi přišla. Nehledě na to, že podsvícený kabel je vážně podsvícený, a to hodně hezky, tak mají magnetické konce, kde se "nástavce" dají vyměňovat.

Stačí si tak vzít jeden kabel a konce si zabalit třeba do peněženky, protože jsou maličké a snadno se ztratí, a člověk nabije vše, co potřebuje. Magnet funguje tak, jak má, drží pevně a v případě, že zbytečně zatáhnete, místo poškození jako u klasického kabelu, se prostě odpojí. Opletení delšího z nich je také dostatečně solidní na to, abych mu uvěřil nějaký ten rok života, a vzhledem k délce si mohu v posteli ležet, jak chci, a vždy mám dostatek kabelu, nemusím se tedy bát, že si mobil poškodím.

V případě, že bych koncovku ztratil, což se klidně může stát, stojí náhradní kolem 27 korun i s dopravou, není tak problém si objednat novou, jen holt člověk musí chvíli počkat, než bude moci kabel zase používat. Když to shrnu, jedná se však o skvělou koupi, kdy za stokorunu mám dva solidní kabely, které kromě toho, že se s nimi mohu (a budu) chlubit, i mají praktické využití. Samozřejmě, že ten podsvícený asi moc nikam vozit nebudete, ale třeba na stůl vedle herního počítače je to skvělý doplněk, no ne?

Osobně mohu pouze doporučit, odkaz pro případnou koupi zde:

RGB světýlka

Další z hraček, tentokrát říkám hraček cíleně, je pětimetrový RGB kabel s malým ovladačem. Napájí se z USB, má však i PIN pro připojení k počítači, a ovladač je hned u konektoru do USB. Očekávání jsem neměl žádná, netušil jsem, jakou kvalitu si objednávám, byl jsem však neskutečně příjemně překvapen. Nejen, že pět metrů je poctivě dlouhý kabel, diod je tam dostatek na to, aby to nevypadalo ochuzeně, svítí silně, všechny a v maličkém ovladači o třech tlačítkách je hromada různých módů, stejně tak i ovládání intenzity světla.

Momentálně jsem si jej pověsil (lepidlo přijde časem) kolem dveří a ve tmě zvládá bez problémů osvětlovat celou místnost. Dokážu si jej představit jako součást vánoční výzdoby (pozor, nevhodný ven, není vodotěsný, ale třeba za okno), osvětlení baru/diskotéky, případně jako já, na hraní do pokoje/noční světlo. Rudá barva při snižené intenzitě je velmi příjemná i v úplné tmě a nebodá do očí, osobně tak na noc doporučuji takto. Po návratu do česka rozhodně objednám dvoumetrovou verzi a nalepím si ji za herní monitor. Vyšla na přibližně 114 korun, doprava byla zdarma, což je skvělá cena a opět mohu s čistým srdcem doporučit.

Odkaz zde:

Zbytek hraček

Další blbosti, které jsem si objednal, již sice nepatří do oblasti techniky, ale zase se o to více hodí jako dárek k vánocům/narozeninám, takže je zde také v rychlosti zmíním. První je malý náhrdelník "so many books, so little time", který je sice menší, než jsem z fotek očekával, přesto je však nádherný a rozhodně ho již z krku nedám. Vyšel na 17 korun, doprava zdarma, takže opět skvělá koupě a mohu ze srdce doporučit. Jako dárek ideální a sám jich nejspíše pár objednám a před vánoci rozešlu. Pro knihomoly je to "must have".

Další je LGBT náramek, tedy spíše náramek z černých korálků, kde jeden jediný je duhový. Je to nenápadné, přesto moc roztomilé, a navíc svou černou barvou ladí ke zbytku mého oblečení, které rozhodně barvami nijak zvlášť nehýří. Při nošení je navíc pohodlný a drží dobře, takže ani při práci není problém mít jej na ruce. Jediná objektivní nevýhoda je, že se mezi korálky občas chytne chlup a to celkem bolí, ale po třech dnech nošení už mi udělal dost solidní depilaci a nezbyly další chlupy, které by mohl urvat. Za svou cenu 27 korun, doprava je zdarma, se opět jedná o dárek, který za jednu Kofolu potěší. A ano, od teď začnu cenu přepočítávat na Kofoly. Ani netušíte, jak mi tady chybí. Pošlete mi lahev! Prosím...

A poslední věc, která mi stihla dorazit, byla krabička nesfouknutelných sirek, která byla zdarma a doprava vyšla na 71 korun. A ano, nebyla to tedy zrovna levná sranda, ale když jsem koukal, stejně se jednalo o nejlevnější možnost. Všech dvacet sirek vypadá dost solidně a při zapálení hoří dlouhých několik sekund jako ďas. Vždy mi stačila pouze jedna na zapálení menších větviček, natolik jsou silné. Bohužel, škrtátko, které je na krabičce, je celkem dost nanic, takže polovina až třetina sirek se dříve zlomí, než zapáli, což ve chvíli, kdy je jich jen dvacet, celkem bolí. Do KPZ nebo batohu na dlouhé výlety asi fajn, ale na zahradu se nevyplatí. Když však oželíte pravděpodobnou ztrátu poloviny krabičky kvůli blbému škrtátku, jedná se o sirky, které zvládnou zapálit oheň skoro kdekoliv.

Zde přikládám odkazy na každý z produktů:

Update: sirky jsou již k dostání za 51 korun, mám tušení, že jsem se nechal nachytat. Nu, ta dvacka mne nezabije, ale jak jsem říkal, pozor co kupujete.

Svítí, svítí, karta moje platební

Předplacených platebních karet je spousta, Apple Card, Revolut, o které jsem vám již říkal, a nyní se přidává i herní společnost Razer, která to však bere odzadu. Kromě toho, že, jako ostatní, nabízí kartu, která má pár procent cashback, předplácí se a umožňuje platit online, se logo Razeru při každé bezkontaktní platbě zeleně rozzáří. Ano, herní průmysl se začíná dostávat i do každodenního života. Jediná škoda je, že zatím je pouze v betě a není dostupná v česku, ale věřím, že pokud se osvědčí, dostane se i k nám, rozhodně si ji totiž hodlám objednat. Jak jinak dát najevo, že jste geek, když máte už podsvícenou i platební kartu? Lepší způsob neznám.

Existuje samozřejmě i ve virtuální podobě a jako karta bez podsvícení, ale reálný důvod, proč jí upřednostit, je právě ta prémiová svítící. Navíc samozřejmě nabízí i možnost sbírání bodů a získání herního příslušenství Razer, takže pravá karta pro hráče a no-lifery. Pokud se dostane k nám, tuším, že kromě toho, že si ji objednám, vám i dám vědět. Sledujte mě! Vážně se to vyplatí!

Pokud někoho z vás hračky, které jsem představoval, zaujaly, rozhodně doporučuji objednat během října, aby byla jistota, že dorazí do vánoc, potom totiž nebude fungovat nejen Česká Pošta, ale ani v Číně nebudou stíhat. V každém případě je tam toho daleko víc, sám ještě na dost zásilek čekám, takže až dorazí, zase se na ně společně podíváme.
Nyní znovu prosím, pošlete mi Kofolu, prosím! Já trpím!
Smutně,
TAO


p.s.

cena, kterou uvádím, nemusí být přesná, netuším, jak to Aliexpress/Wish dělá, ale skoro každý den je o pár korun jiná. Rozhodně se však nebude lišit nijak drasticky, nejedná se o propagaci, takže nemám žádné výhody oproti normálním zákazníkům.


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje: