Z pohledu fanouška, když JK zase jede... 

16.06.2020

"Co budu dělat po tom, co si Rowlingová pustila pusu na špacír?" ptala jsem se sama sebe a doufala, že se nějaké rozumné řešení najde.

Nikdy jsem nebyla člověk, který by do tvorby Rowlingové vrážel tisíce a zejména v té novější jsem ztrácela motivaci investovat čas i peníze. Upřímně? Vlastně se mi to dějově nelíbilo. Bylo by to něco jiného, kdyby se první Fantastická zvířata nesnažila maskovat přípravu pro další čtyři filmy za příběh. Ale když první film série stojí sám o sobě za nic a potřebuje další díly, aby získal smysl... ne díky. Tohohle scénáristu už ne.

Vzhledem k tomu, jak se teď Rowlingová na internetu chová, získávám jen další důvody, proč  nejít do kina na další film. A proč si pořádně rozmyslet, jestli je koupě kopie scénáře nebo nového vydání knihy s graficky zajímavým obalem opravdu dobrým nápadem. To samé platí i pro reklamní předměty. Mám v plánu kamarádům i rodičům říct, ať mi nic kupovaného z HP nedávají. Nechci, aby díky mně Rowlingová získala vyšší provizi z prodeje.

Proč? Nemůžu mít jistotu, že takhle vydělané peníze nepoužije na propagaci svých (škodlivých) názorů. Orson Scott Card využívá zisk z Enderovy hry, aby zabránil legalizaci homosexuálních sňatků, mohl vydat vydávat anti-LGBT díla a podobně. (Zdroj) Kdo ví, jak se Rowlingová zachová příště, ale nechci to riskovat. 

A taky se mi nelíbí, že by se někdo mohl podívat na statistiky návštěvníků kina, a řekl si, že lidi stejn'ě na film chodí, bez ohledu na to, co JK prohlašuje.

Zkrátka, nechci být součástí čísel, které ukáží, že lidem je to jedno nebo s tím dokonce souhlasí.

Co se to teď děje? Ve zkratce: Rowlingová v minulosti lajkla anti-tras tweety. Tehdy se vymluvila na to, že to byla chyba, ale její nedávný tweet je v očích mnohých jasným důkazem její transfobie. Pokusila se to napravit dlouhou esejí, ve které obhajovala a odůvodňovala své názory, ale jen to celé zhoršila. Nejde zkrátka říct, že trans ženy by neměly být puštěny na dámské záchody, protože by to mohli být úchyláci v přestrojení. 

Proto jsem se rozhodla dál nepodporovat cokoliv, z čeho může mít Rowlingová oficiálně peníze. Vím, že někteří fanoušci se kvůli ní zbavují svých sbírek a opouštějí HP fanfikce. Když už to ale máte doma a máte s tím spojené radostné vzpomínky, nedovolte Rowlingové, aby vám to zkazila.

Měla bych snad přestat psát rozepsanou HP fanfikci, která je dějově ani ne v polovině a kterou čtou desítky lidí? Jen kvůli jedné osobě, která svůj strach a nenávist šíří po internetu? Ve svém příběhu "napravuji" spoustu věcí, které mi v originálu drhly. Zkouším nové přístupy a alternativy. Inspiruji se fandomem, pracemi ostatních a jsem ráda součástí rozmanité komunity lidí. Jedna pětapadesátiletá ustrašená ženská mi tohle nezničí. Sice se jí to podařilo u oficiálních pokračování, ale to se týká spíše kvality práce než jejích vlastních názorů.

Takže, abych to shrnula...

Nedovolím JK, aby mi zrušila psaní vlastní AU fanfikce. Do háje, já tam mám v druhé části naplánované trans postavy u klanu slovanských čarodějek! Těšila jsem se na to jako dítě na vlastní narozeniny. Nedovolím jí, aby mi to zkazila.

Ty nové, oficiální věci, které chrlí jako na běžícím páse, plánuju ignorovat. Už dlouho se mi scénáře Rowlingové nelíbí a nebudu se nutit chodit do kina jen proto, abych si splnila fanouškovskou kvótu. Hlavně, když to může být bráno jako podpora nebo souhlas s jejími názory. Dalo by se říct, že s ní končím.  

Spousta lidí se vyjadřuje k eseji o 3600 slovech a názorech, které Rowlingová napsala. Může nás těšit, že podporu trans lidem vyjádřili Emma Watson (Hermiona Grangerová), Rupert Grint (Ron Weasley), Daniel Radcliffe (Harry Potter), Eddie Redmayne (Newt Scamander), Katie Leung (Cho Chang), Evanna Lynch (Luna Láskorádová), Noma Dumezweni (Hermiona v Prokletém dítěti) a Bonnie Wright (Ginny W.).