Je feminismus pro všechny?

11.04.2020

Někteří lidé se přímo zděsí, když se vysloví slovo feminismus. To přece vyznávají jen šílené ženské! Otázkou tedy je, zda je feminismus pro všechny?

Nejdříve je důležité si ujasnit, co to vlastně feminismus je. Některé to možná překvapí, ale feminismus opravdu není o nenávisti k mužům, to vůbec. Jeho pravá podstata je dosáhnout politické, ekonomické a sociální rovnosti žen a mužů. Feministické hnutí tedy bojuje za ženská práva: jak právo volit, tak zastávat veřejnou funkci, právo ženy pracovat a být stejně platově ohodnocena jako její mužský kolega, nebo například i ochrana žen před znásilněním a domácím násilí či sexuálním obtěžováním.

Tento výčet docela zní jako ženské problémy - ano, tyto problémy mají hlavně ženy, ale feminismus řeší i další důležitý problém, což jsou genderové role, které poškozují jak ženy, tak muže. Jak tedy genderové role mohou škodit mužům? Například se automaticky předpokládá, že žena bude doma s dětmi, ale jakmile se takto rozhodne muž, naprosto všechny ve svém okolí šokuje.

Další otázkou je, zda pokud se muž rozhodne být doma s dětmi a žena pracovat, musí být nutně feministou? A musí být každá žena feministkou? Na obě otázky je jednoduchá odpověď: nemusí.

"Požadavky soudobého feminismu pro mě prostě postrádají osobní relevanci. Problémy, po jejichž řešení volá, považuji za vyřešené nebo vymyšlené. Problémy, které mě osobně pálí, ho zjevně nezajímají." například píše Bianca Bellová, česká spisovatelka, ve svém článku Proč nejsem feministkou. Dále v něm píše, že feminismus, ke kterému by se ráda přihlásila je například gesto Azam Jangrávíové, Íránky, která i s vědomím, že půjde do vězení, na ulici vylezla na transformátor, sundala povinný hidžáb a zamávala s ním nad hlavou. Azam později řekla, že to udělala pro svoji osmiletou dceru Vivian, protože si nepřeje, aby vyrůstala ve stejných podmínkách jako musela ona. Bianca Bellová dále například zmiňuje, že si nevšimla žádných známých feministek či médií, která by se ozvaly na obranu žen, které v raném dětství prožily ženskou obřízku, Bellová zmiňuje i dětské sňatky. Podotýká, že se tyto případy týkají i Evropy. "Dokud bude feminismus místo pomoci potřebným mávat praporem ideologie, potud nebudu feministkou." dodává na závěr.

Kamil Fila, český novinář, na svém webu jestevetsikritik.cz píše: "Chceš mít děti, ne kariéru, fajn, nejsi podřízená domácí puťka, pokud tě to naplňuje. Chceš mít kariéru, ne děti, fajn, nezpronevěřila ses žádnému "posvátnému úkolu ženy". Chceš mít oboje, ok, zaměstnavatelé a partner by ti měli vycházet co nejvíce vstříc. Nejde o nahrazování jednoho tradičního modelu jiným, ale o rozšíření možností. Feminismus je skvělý, když nám ukazuje, že můžeme mít více životních rolí a modelů soužití. Problematické jsou pro mě trendy a nápady, kdy se snaží něco zakázat, namísto toho spoléhat na postupný vývoj společnosti. Lidé pak ve feministickém hnutí vidí spíše nepřítele než spojence, což je škoda."

Dle mého názoru je feminismus opravdu důležitý - i přes to, že už ženy mají právo volit, tak je tu stále hodně věcí, které by se měly pořešit. Mezi podle mě nejdůležitější patří platové rozdíly (Gender Pay Gap), kdy žena dostává méně peněz oproti muži za stejnou práci. Je to velmi důležité vzhledem k nezávislosti ženy samostatné, tak i kvůli tomu, že to není spravedlivé. Mezi další hodně důležitou problematiku určitě patří genderové role. Jako příklad můžu uvést to, pokud byste svého syna podporovali v hraní hokeje, ale jakmile by ho chtěla hrát vaše dcera, řekli byste jí, že by ho hrát neměla, protože je to pro holky moc tvrdý sport a "poradili" jí, že by si měla vybrat třeba balet (je ale pravdou, že baletky či baletní tanečníci se také dost nadřou). Pro mě osobně jsou tyto problémy opravdu důležité: chtěla bych být placená stejně jako můj mužský kolega, když odvádím stejnou práci a nikdo by mě neměl odrazovat od toho, co chci dělat kvůli mému pohlaví. Tak to zní spravedlivě, ne?

Takže ano, je hodně názorů na feminismus a ne všichni lidé se s názory tohoto hnutí shodují. Zároveň je důležité, aby si každý jednotlivec pořádně zjistil, co to feminismus je a jaké názory představuje, ne ho jen automaticky odsoudit. Protože ženská práva jsou lidská práva. Každý si na tuto problematiku musí najít názor sám.