Jak se změnit jako náš hrdina?

21.07.2020

Znáte to, začne léto a vy jste rozhodnuti být v září novým, lepším člověkem. V ideálním případě ještě dostat do kolen okolí a uslyšet to kouzelné "Páni!". Léto je na to ideální. Když někoho vidíte po dvou měsících, změny se nastřádají a bum - je to úplně nový člověk! Právě proměny knižních i filmových hrdinů jsou těmi nejvýraznějšími, které nás tak často inspirují.

Příběh začíná. Náš hrdina se vydává na dobrodružství. Tvrdé podmínky, interakce s dalšími postavami i překonání sebe sama vedou k velkolepému závěru, kdy je zápletka vyřešena, záporák poražen, svět zachráněn a vesmír pomstěn. Nebo tak nějak. Během této životní cesty se hrdina stane lepším člověkem, naučí se nové věci, a když se pak vrátí zpátky do své vesnice, všichni jen zírají. Překonal sám sebe, stal se silnějším a odvážnějším. LIdé ho mají rádi a je zkrátka... úžasný. 

Ideálním příkladem je třeba Hodný dinosaurus - Jak moc se změní, si uvědomíme, až když se vrací domů. Přestože jsme svědky každé hrdinovy změny, jeho psychický i fyzický vývoj nás zasáhne až, když ho porovnáme s jeho minulým já. Na druhou stranu, v Doteku anděla od Thomase Breziny je změna u hlavní hrdinky mnohem obyčejnější - z nevýrazné Amy, která si nechá kde co líbit, se ke konci knihy stane sebevědomnější a průbojnější dívka. 

Proměna hlavní postavy je vlastně jedním z ukazatelů dobře promyšleného příběhu. Pokud děj postavu nijak nezmění, vyvstane otázka, jestli byl děj vůbec dost dobrý nebo jestli se kniha či film stali zbytečnými. 

Jak se ale takhle můžeme změnit my?

Rychlá odpověď? Nemůžeme. Bohužel se neprodává instatní záporák v prášku, který by nám sestavil dobrodružství na míru. A to takové, které bychom přežili. Je důležité si uvědomit, že naši hrdinové často utrpí bolestivé ztráty a prožijí těžké životní zkoušky. A to vlastně nechceme, že?

Ale můžeme na to jít pomaleji. 

Úplně nejjednodušší a povrchá změna je vzhled. Změnit účes, opálit se, začít nosit jiný styl oblečení, začít cvičit, ... Samozemě, ani ta jednoduchost není tak jednoduchá. Když náš nový vzhled bude jen kostýmem, nebudene s v něm cítit dobře a ani nám dlouho nevydrží. Ostatní to poznají a naše snaha o změnu bude zmařena. 

Na druhou stranu, pokud si vybereme styl, který nám skutečně vyhovuje a vystihuje naše já, uděláme velký krok dopředu. Pokud bude vnějšek konečně odpovídat tomu, jací jsme uvnitř, budeme se cítit líp. A takovou změnu naši přátelé určitě zaznamenají. Nezapomeňme, že v tomto případě je autenticita veledůležitá. Když se cítíime dobře a věříme sami v sebe, ostatní na nás budou pozitivně reagovat. A když nebudou, bude nám to jedno, protože my s tím budeme spokojení.

Dalším způsob, jakým se můžeme změnit po vzoru hrdinů, je vymyslet si vlastní dobrodružství. Nastavíme si vlastní překážky, které překonáme. Díky tomu získáme nové schopnosti nebo se zlepšíme v těch, které máme. Může to být například naplánování cesty na cizí místo. Vyřešení způsobu cestování, hledání místa na přespání, potkávání nových lidí, ...  To vše nás může změnit k lepšímu. I když by se spíš dalo říci, že se "jen" zlepšíme, protože potanciál jsme měli celou dobu. 

Je otázka, jestli si okolí změny na první pohled všimne. Důležité ale je, jak se my sami po prožitém dobrodružství cítíme a co si z toho odneseme. Hrdinové se domů nevrací s myšlenkou "a teď jim ukážu, jak jsem super". Místo toho jsou sami sebou a jejich vnitřní síla je tím, co se dřív nebo později projeví. 

Můžeme si také vytyčit cíl a na něm aktivně pracovat. Naučit se něco nového. Mulan se učila bojovat. My se můžeme zapsat na jazykové kurzy nebo třeba na kovařinu. Během procesu učení získáme víru v naše schopnosti, sebevědomí i tu schopnost, na které jsme tak dřeli. Pocit zadostiučinění, který bude následovat, nám může pomoci i v dalších sférách našeho života. Nemluvě o tom, že potkáme nové lidi a názory, které nás opět mohou posunout dál.

Říká se, že není důležitý cíl, ale cesta. Já věřím, že je to obojí. Bez cesty není cíl a bez cíle není cesta. 

Je velká šance, že pokud se nezměníme nijak výrazně, tak si toho okolí nevšimne. To by nás nemělo nijak rozhodit nebo znejistit. I když jsou obdivné reakce ostatních jistě příjemné, nevydrží dlouho - jakmile si zvyknou, staneme se pro ně zase normálními. Proto by bylo nejlepší, kdybychom se snažili být lepšími pro nás samé. Vejít do místnosti plné lidí, přestože jsme nervózní? Stát si pevně za svým názorem, i když bychom dřív sklopili hlavu a couvli? Domluvit se s někým v cizím jazyce? To rozhodně není nic malého a měli bychom na své pokroky být hrdí.

Naučit se cizí jazyk není nic lehkého. A když se vám to podaří, odškrtnete si ho a vrátíte se zpátky ke svému životu. Přestanete ho používat a bum - zjistíte, že jste toho hodně pozapomněli. Jak se naučit jazyk a nezapomenout ho? V tom vám pomůže článek od Pavola na jeho stránkách Som element. 

Hrdinové v knihách i ve filmech to mají lehké i těžké zárověň. Kdybychom museli porazit temného pána, to by byla změna raz dva! Ovšem, to zabíjení nevinných, ovládnutí světa a morální dilemata jsou už horší. 

Dobrá zpráva ale je, že temného pána na naši vlastní proměnu nepotřebujeme. Ani nepotřebujeme prázdniny! Stačí, když se rozhodneme, na čem chceme pracovat, čeho chceme dosáhnout, nebo co chceme udělat, a pak proměnit plány v realitu! Ať už je to víkend nebo pár hodin týdně, naše úsilí se počítá. Všechny drobné změny se nastřádají a jednoho dne se probudíme a zjistíme, že i když se nelišíme od toho, jací jsme byly včera, v porovnání s dobou před rokem jde o změnu ohromnou!  

A to je to nejdůležitější. Ta správná hrdinská změna je změna, která je autentická. Hrdina nedělají svaly ani superschopnosti. Tím je člověk, který překonává těžké chvíle nebo na sobě poctivě pracuje.

Alespoň to nám všechny filmy a knihy tvrdí.

-Artie