Fejetony s Wattpad tóny: Nekonečné starosti s odezvou

08.10.2020

Mnozí by si mohli myslet, že je život Wattpad autorů lehký jako peříčko. Opak je ale pravdou. Naše životy doprovází mnoho nástrah a zklamání, mezi které samozřejmě patří i odezva.

Všichni jistě znáte ten skvělý pocit, když zjistíte, že vás začal sledovat další člověk. Někdo, kdo ocenil vaši tvorbu, a ještě mu stojíte za to, aby strávil vteřinu svého života kliknutím na to magické tlačítko 'sledovat'.

Myslíte si, že nyní nastal čas na to se radovat? OMYL. Možná, že vás nemine pocit zklamání, když si rozkliknete profil dotyčného, a zjistíte, že je plný arabštiny. Náhle si uvědomíte, že šance na to, že je to Arab, který se ve volném čase učí prostřednictvím vašich skvělých příběhů česky, je značně mizivá, a je to jen další člověk, co chce follow za follow.

Už se chcete svalit do postele a začít usedavě plakat (a nebrat přitom ohledy na lidi okolo vás, jelikož jste právě v IKEI v oddělení s postelemi), když vtom si všimnete, že vás začal sledovat někdo další. Vaše nálada vzrůstá rychlostí běhu geparda v době, kdy ho jeho milá gepardice načapá s jinou.

Nadšení graduje do skoro až zakázaných výšin, když si všimnete, že je váš nový follower Čech. Podle všeho je to někdo, kdo vás ve vaší tvorbě skutečně podporuje!

Vykašlete se na pohledy lidí okolo, kteří nechápou, proč jste uprostřed IKEI právě začali jásat a tancovat s koštětem Lödder (99,- Kč včetně DPH, lze doplnit lopatkou na smetí Lödder - toto není reklama).

Úsměv vám vzápětí zamrzne na rtech, když spatříte příchozí zprávu od vašeho nového followera.

"Ahoj uš od tebe čtu strašně dlouho moc tě miluju seš moje nej autorka miluju moc tvoje příběhy fakt sou nejlepší podíváž se prosím na můj příběch moc bi to pro mně znamenalo?"

S výrazem na pokraji zhroucení se díváte na koště Lödder ve vašich rukou. Koště vám pohled soucitně vrátí. Chvíli na sebe jen tak zíráte, plni pochopení a vzájemné podpory. S povzdechem odvrátíte zrak a společně s koštětem se vydáte k pokladně. Sice jste sem přišli koupit kolíčky na prádlo a kaktus, ale vypadá to, že rostlinu přenecháte ostatním zákazníkům na úkor lahve vína.

Domů se tedy vracíte s koštětem Lödder, kolíčky a lahví Chardonnay. Usazujete se před televizi do obývacího pokoje a vytahujete mobil. S nevídanou tragédií ohledně followers jste se už vesměs smířili. Zbylý smutek zažene sklenička vína. Nebo dvě. Nebo jedna... láhev.

Nyní ale stále sedíte u první sklenky s mobilem v ruce, otevřeným Wattpadem, a zoufale přemýšlíte nad další nevysvětlitelnou záhadou: Proč mi sakra ten člověk ohlasoval všechny kapitoly krom jedné?

Den nato se rozhodnete upoutat pozornost potenciálních čtenářů jinak. Konečně se totiž dostanete k tomu, abyste své fanoušky obohatili o další dokonalou kapitolu vašeho úžasného příběhu. Máte radost nejen za sebe, ale i za vaše čtenáře, kteří už jistě samým nadšením nemohli dospat.

Zrovna tato kapitola má být naprosto průlomová, a vy se nemůžete dočkat, až to vaši fanoušci zjistí, a začnou vám psát zcela šokované komentáře.

S ďábelským úsměvem na rtech publikujete tu osudnou kapitolu a jdete se věnovat přípravě romantického obědu pro jednoho. Večer si ty komentáře všechny pročtete, a jistě se velice pobavíte nad reakcemi lidi.

Smažíte na pánvi vajíčka, zatímco vám mobil svítí a bliká pod náporem upozornění. Nemůžete se dočkat a i vaše trpělivost má jisté meze, proto záříte nadšením více než jaderný odpad, když už konečně odbije ta zatracená osmá hodina, a vy se můžete podívat na komentáře.

Hned vás mile překvapí jejich počet. Celých deset komentářů! Očekáváte sáhodlouhé slohy a zcela šokované čtenáře. Očekáváte možná jednoho fanouška, který to čekal, a dalšího, který by vás za nečekaný zvrat velice rád poslal jednosměrnou jízdenkou do pekla.

Čekáte všechno, kromě reality, která spočívá ve dvou jednoslovných pochvalných komentářích a tom, že... vážně vás tam osm lidí upozorňuje na to, že máte ve třetí větě druhého odstavce překlep?

- Kari