Fejetony s Wattpad tóny: (De)motivace

30.09.2020

Odezva je pro autory skutečně důležitá. Ať už konstruktivní kritika nebo i obyčejná pochvala, která dokáže vmžiku změnit náladu o sto osmdesát stupňů.

Představte si, že píšete příběh. Skoro nikdo vám za něj nehlasuje a komentáře nepřipadají v úvahu. Ač víte, že se počet přečtení nerovná kvalitě, těch deset zhlédnutí na sto kapitol vás lehce znepokojuje a demotivuje.

Rádi byste slyšeli hřejivá slova chvály, která by vás rozradostnila a dala vám chuť v psaní pokračovat. Každý přece občas potřebuje podporu a vám ani trochu nepřijde fér, že se jí dostane jen příběhům o mafiánech v čele s Justinem Bieberem, který se později ožení s šestnáctiletou těhotnou fanynkou. Vrtá vám hlavou, proč se vám dostává jen nezájmu, a snad uvažujete i o tom, že s psaním přestanete.

Když si uvědomíte své myšlenky, lehce se zastydíte. Ne... takhle to přece nemůže skončit. Psaní vás baví a naplňuje... Nepíšete pro ostatní, ale pro sebe. Odezva rozhodně potěší, ale není to všechno.

Usmějete se na sebe do potemnělé obrazovky mobilního přístroje. Dnes ne. Dnes budu ve psaní ještě pokračovat. A možná, možná, že to jednou někdo ocení.

Publikujete další kapitolu a odkaz jako vždy sdílíte do facebookové skupiny, která je určená pro Wattpad příběhy. Sice se vám tam dostává převážně ignorace, ale kdo ví, třeba si toho jednou někdo všimne.

Na nějakou chvilku se jdete věnovat svým věcem, když v tom vám v mobilu blikne upozornění. Máte za to, že vám píše operátor anebo vás mobil upozorňuje na novou aktualizaci, ale opak je pravdou. Stalo se neuvěřitelné. Někdo okomentoval váš příspěvek ve skupině! 

Okamžitě utíkáte k mobilu, který leží metr od vás, a tudíž působíte trochu komicky, když omylem slítnete na zem. To vás však nyní nezajímá. Nikdo vás nevidí, až na hejno vašich rybiček v akváriu, jež nicméně momentálně víc zaujal nazelenalý kámen, o kterém si už měsíc říkáte, že byste ho vážně mohli vyčistit.

Popadnete mobil, zapínáte Facebook a se zatajeným dechem pohlédnete na upozornění, které vám zcela jistě změní život.


'Jarmila Mrkvičková okomentoval(a) váš příspěvek ve skupině Wattpad Stories CZ/SK'

Nedočkavě na něj kliknete. Srdce vám buší jako o závod, který se zdá předem vyhraný. 

Vzápětí začne dělat přemety, za které by se nemusel stydět ani akrobat v světoznámém cirkuse, když pohlédnete na obsah komentáře.

"Píšeš opravdu úžasně. Máš talent!"

V mozku vám vybuchne pomyslný ohňostroj. To snad není pravda. Konečně jste se dočkali, a navíc takové chvály. Hned máte ještě větší chuť v psaní pokračovat, ale uvědomujete si, že nejprve budete muset odpovědět.

Rozradostněně poděkujete a s falešnou skromností odmítnete tvrzení, že máte talent. Vždyť to přece víte. A konečně si to uvědomil i někdo další! No, už bylo na čase.

Vrhnete se na psaní, úsměv se vám rozlívá po tváři jako horká čokoláda po babiččině přehnaně sladkých buchtách, které však pro její naléhání nikdy nemůžete odmítnout, a musíte jich před jejíma očima sníst minimálně deset, jelikož jste prý vychrtlí, až je to hrůza.

Ze psaní vás vyruší upozornění od vaší nové fanynky, která podle všeho odpověděla na váš děkovný komentář. Připravujete se na to, že se bude jednat jen o něco typu 'není zač', a zároveň uvažujete o tom, že se dotyčné podíváte na profil. Líbí se jí přece vaše tvorba, možná byste si ji mohli přidat do přátel. Určitě z toho bude mít radost. Můžete si popsat o vaší tvorbě a možná se z vás časem stanou přátelé. 

Mobil vám s buchnutím dopadne na zem hned, co dočtete její nový komentář. Slova se vám zabodávají do srdce jako ostré střepy, a vy odmítáte věřit tomu, že se tohle děje zrovna vám.

"Promiň, spletla jsem se. Ten komentář měl patřit o příspěvek blíž. Snad se na mě nezlobíš."

Vaše nálada psát klesá znovu na nulu. Přesto se však rozhodnete, že dotyčné projedete profil. Možná, že je na čase spáchat svoji první vraždu...

- Kari

.