Fejetony s Wattpad tóny: Autorská slepota v hlavní roli

31.12.2020

Všichni spisovatelé na Wattpadu se (nejen) jednou dostanou do situace, kdy je nejvyšší čas vydat novou kapitolu. Ať už tato chvíle nastane zítra nebo za rok, doprovází ji vždy stejné problémy.

Zpravidla si v době, kdy máte zcela zaplněný rozvrh uvědomíte, že byste už opravdu mohli vydat novou kapitolu, když jste ji slibovali pátého května, a je čtvrtého, přičemž skutečně neumíte cestovat časem, a jen jste se posunuli o další rok.

Štěstí stojí kupodivu na vaší straně a vy si uvědomíte, že máte jednu kapitolu rozepsanou v konceptech. Jak se zdá, vydat ji vám nezabere tolik času ani práce.

Pro jistotu si kapitolu několikrát přečtete, a s nadšením zjistíte, že tam nemáte žádné překlepy ani hloupé pravopisné chyby. Vše dává ten největší smysl a nic vám nebrání v publikaci. Kliknete na ono osudné tlačítko a kapitola se vydá. Vaši čtenáři budou zcela jistě nadšení. Pokud pochybovali o vaší vytrvalosti či kvalitách psaní, tato kapitola je rozhodně přesvědčí o opaku!

Jdete si s úsměvem na tváři zařídit nějaké věci a nemůžete se zbavit myšlenek na to, jaký byl pro vás toto úspěch.

Nakonec to nevydržíte a rozhodnete se, že si kapitolu přečtete ještě jednou. Nejen z důvodu nadšení, ale také pro jistotu. Co když jste tam někde zapomněli jednu čárku nebo něco takového?

Rozkliknete si kapitolu a s hrůzou zjistíte, že jste přehlédli nejméně deset překliků, osm pravopisných chyb, pět gramatických, a aby to nestačilo, jednou jste si spletli jméno postavy, její pohlaví, národnost, a vzápětí zjistíte, že si vlastně vůbec nejste jisti v čárkách.

Vrcholem toho všeho je uvědomění, že tu kapitolu ještě ani nemáte dopsanou.

Ano... čtenáři se jistě samým nadšením tetelí blahem.

- Kari