Kompetentní Bella Swan

14.11.2019

Proč proboha fanfiction na Stmívání?

Je to jednoduché. Když vás i po tolika letech rozčiluje několik věcí, je nejjednodušší si napsat vlastní verzi, kde se to všechno vyřeší.

A co rozčilovalo mě?

Chudinka Bella.

Ne vážně. Chudinka Bella. Jak je možné, že se holka, která se v podstatě starala o svou nekompetentní matku a potom se kvůli ní odstěhovala i do jiného státu, proměnila v nebohou chuděru, o kterou se všichni musí starat? Mluvíme tu o někom, kdo nejen že byl chytrý, ale taky sám přišel na existenci upírů jen chvíli po příjezdu do Forks. Tohle bystré, nezávislé děvče se ale postupně, nepozorovaně proměnilo v panenku, která ve všem závisela na svém příteli. Kam se poděla ta kompetentní Bella Swan?

Uvědomuji si, že v poslední knize naplánovala útěk své dcery a předtím i zachránila Edwarda v Itálii. Takto se ale chovala vždycky, když měla možnost se projevit. Nezávislá byla, když kolem nebyl Edward. On měl zkrátka rád všechno pod kontrolou. I z toho důvodu si můžete všimnout hořkého zadostiučinění v páté kapitole. Dejte mi vědět, jestli  se mnou nesouhlasíte nebo k tomu máte něco, co byste rádi dodali. 

Proto se v povídce Důležitost rodiny Bella po dlouhodobé práci s terapeutem konečně chová zase jako bystrá žena, co má vlastní hlavu. V této verzi neskočí z útesu, protože je tam s ní Jacob. Tím pádem Edward nemá potřebu páchat sebevraždu ve Volteře. Bella ho nemá před čím zachránit a nepotkají se. 

Team Edward i Team Jacob mě minuly. Hádat se do krve kvůli pairingu v kánonu se mi zdálo zbytečné a směšné. V této povídce Bella začne chodit s Jacobem z jednoduchého důvodu. Je jí s ním dobře, má ho ráda a hřeje. Když už ví, jak je to s vlky a se smečkou, je všechno ještě jednodušší.

Bellino manželství bylo inspirované zejména polyamorními vztahy. A upřímně? Co se Belle stane, to mi bylo jasné už od začátku. Další postava, které se naprosto zhroutí život? Mít někoho, s kým můžete sdílet své problémy, hodně pomáhá. Bella sice opustila rodinu, ale věděla, že se o sebe navzájem postarají. Bylo to o trochu méně kruté, než nechat Jacoba s dcerami samotného. Holky tak měly aspoň ještě jednu mámu. Možná jsem srab, ale nemyslím si, že každá povídka musí být jen o tom, jak si postavy prochází naprostým peklem. Není nutné jít pokaždé až na dřeň. I menší problémy jsou pořád problémy a mají svůj význam, (A pokud jste četli i ostatní texty, tak už asi víte, že mé postavy si peklem prochází až příliš často. Tak alespoň pro jednou měli naloženo o něco méně.)    

Proč je Bella právnička? Bylo důležité ji v nějaké momentě jejího života dostat do Itálie, nebo aspoň do jižní Evropy. Ve třetí kapitole je vidět, jak se to nakonec vyřešilo. Hájení práv původních obyvatel může být ošemetné z pozice bělošky, ale to je vyřešené i tím, že žije v rezervaci jako vdaná žena. Bohatí filantropové, kteří chtějí založit nadaci, byli skvělou příležitostí, jak zařídit Bellino setkání s Arem. 

Získávání informací o fandomu Stmívání bylo při tvorbě této povídky klíčové. Upřímně, wiki fandom stránky jsou požehnáním i prokletím. Dozvíte se spoustu detailů ale pak se musíte rozhodnout, co použijete! Knihy jsem četla před dvanácti lety, a poslední filmy ani neviděla. Tyhle stránky rozhodně pomohly už jen při pojmenovávání všech členů smečky, nemluvě o historii a schopnostech Volturriů.

Další věcí co mě na Stmívání ani ne tak štvala, jako spíš mrzela, byl nedostatek politiky. Nechtělo se mi věřit, že by Volturriovi, upíří vládci, trávili celou svou existenci sezením na trůnech a příležitostném potrestání upírů, co porušují zákon. Tolik potenciálu, který by si dal využít! Aliance s dalšími upíry, zasahování nebo úplná kontrola lidské politiky a tím pádem moc nejen nad upíry ale nad lidmi. Vytvoření válek jako prostředku k získávání potravy a krmení se na zdravých vojácích. Kolik skupin turistů asi tak můžete sníst, než si toho někdo všimne? To není moc chytré.

Proto je i toto téma v povídce (hlavně v páté kapitole) zmíněné. Ne tolik, jak by se mi líbilo, ale dost na to, aby mě to uspokojilo. Kdyby to mělo být úplně podle mých představ, bude mít tahle povídka 100 tisíc slov a do toho se pouštět, to by byla sebevražda. Pokud někdy narazíte na fanfiction, která se tímto tématem zabývá, dejte mi vědět!