Doktorovy ženy a Mycroft Holmes

16.11.2019

Setkání River a Rose. Kdo by po tom netoužil? Ve 3. části cyklu věnovaném povídce Další paralelní svět se zaměříme právě na toto.

Z moci mi svěřené se ve třetí kapitole Bez průšvihu by to nešlo skutečně potkaly.  Ještě než se zaměříme na tyto dvě světlovlásky, zastavme se u práce Rose. Je zaměstnaná u Mycrofta!

Chvíli mi to trvalo, ale nakonec byl tento nápad na světě v použitelné formě. Rose potřebovala práci, ideálně něco speciálního vzhledem k jejím zkušenostem. Proč by Mycroft neměl mít tým plných lidí se zvláštním zaměřením? A jaký tým by to měl být, vzhledem k tomu, že ho v seriálu potkáváme jen ve společnosti osobní asistentky? 

A tehdy mě to trklo. Osobní asistentky, které jsou všeobecně podceňované. Nebylo by to skvělé, kdyby tyto eny byly ve skutečnosti expertkami na nějaké odvětví? Tím pádem by Mycroft, přestože super geniální, nemusel být odborníkem na všechno a nezávisela by každá akce jen na něm! Měl by někoho, s kým může situaci probrat, poradit se a třeba je využít i jako špiony, které nikdo nepodezírá! Tenhle tým asistentek s falešnými jmény jako Dina, Nina, Gina a Tina se nejen stará o to, aby jeho den proběhl hladce, aby se nezapomněl najíst a aby všechny schůzky proběhly v pořádku, ale také o národní bezpečnost!

Asi jste si všimli mého nadšení. 

Myšlenka týmu asistentek/expertek mi přijde geniální. I v dnešní době bývají lidé na těchto pozicích stále podceňovaní a proč by toho Mycroft nevyužil? Navíc má na rozdíl od svého bratra jiný přístup k lidem okolo sebe. Nevnímá je (všechny) jako naprosté tupce ale je ochotný s nimi spolupracovat a využít jejich potenciálu. Možná to je rozdíl, proč on pracuje pro vládu a Sherlock je konzultantem na volné noze. 

Přestože Rose práci ze začátku odmítala, podařilo se mu ji přesvědčit. Možná na to mělo vliv i to, že se jí z nějakého záhadného důvodu nepodařilo najít jinou práci. Mycroft zkrátka má své způsoby. 

Zpět k příběhu. Zvláštní artefakt začne vysílat signál a Mycfroft, Rose a další asistentka jsou poslaní to vyřešit. A koho tam nepotkají? Doktorku River Song vyzbrojenou psychopapírem! Dokonce se tam přižene i Doktor s Clarou. 

Pro Rose to není snadné, ale drží se. To by ale nebyla River, kdyby si nevšimla, že se něco děje a Rose konfrontuje. Začne vyzvídat a pak se zeptá na důležitou věc. Jaké to je, když se na ni Doktor dívá ale nevidí ji. To, že ji Doktor nepozná je věc, kterou River děsí ze všeho nejvíc. A Rose to prožívá přímo před jejíma očima.

Tyto dvě ženy se potkaly a každá se musela smířit s tím, že Doktor nebude v jejich životě navždy. River to ještě čeká a Rose... U té to už proběhlo. Mohly by se hádat, soupeřit o Doktora a nenávidět se. Nebo být jedna druhé oporou. 

Není jisté, jestli jsou obě tak úžasné náhodou, nebo má Doktor zkrátka dobrý vkus, ale rozhodnou se pro druhou variantu. Stanou se přítelkyněmi, co večer u vína sdílí své příhody a navzájem si poskytují útěchu. Chápou, čím si ta druhá prochází, a díky tomu mají ve svém životě konečně přítelkyni, která jim rozumí.

Představte si River. Pokaždé, když potká svého muže, ho zná víc. Ale on ji zná méně a méně. A potom Rose. Prožila šťastný a krátký život po boku svého muže, který zemřel, a teď se setká s jeho jinou verzí. která ji ani nepozná. Obě milují stejného muže a vědí, že to nebude mít šťastný konec. Proto zatnou zuby, nasadí úsměv, vyzbrojí se vtipnou replikou a jdou se postavit dalšímu dni. Rose a River jsou zkrátka silou, se kterou se musí počítat.

Artie Wiles