Cestování časem - na vlastní nebezpečí?

07.01.2020

Máme několik teorií zabývající se cestováním časem a jeho dopadem na minulost, budoucnost i přítomnost daných cestovatelů. Ještě více je filmů a knih, kteří se tomuto tématu věnují.

Velké množství knižních i literárních postav cestuje do minulosti, aby změnily určitou událost. Není to snad celý smysl Terminátora? A máme tu i další. Mezi nejznámější patří tragédie spojená se šlápnutím na motýla, která vede ke zničení světa, jaký známe. K české sci-fi filmografii stoprocentně patří Zabil jsem Einsteina, pánové nebo Návštěvníci. Spisovatelka Veronika Válková zase píše knížky pro děti, kde díky cestování časem čtenáře seznamuje s dějinami

Teorií je velké množství a nejlepší rychlokurz, který znám, je v tomto videu. Objevila jsem ho až po rozpracování vlastní teorie, ale pomohlo mi trochu děj učesat a celkově si srovnat, jak to vlastně bude. K přečtení článku není video potřeba, ale kdo by odolal?


Jak přesně tedy funguje cestování časem v Poutech života?

V originální sérii se cestováním v čase změní běh událostí, a ví o tom pouze daný cestovatel. Je si vědom obou časových linií a jediné, na co si musí dát pozor, je nezabránit svému mladšímu já vycestovat. (Hermiona tehdy trvá na tom, že se nesmí vidět, ale mě se toto pravidlo vždy zdálo podivné. Pokud víte, že budete cestovat časem, pohled na vaše druhé já vás nijak nezarazí. Čekáte to.)

Harry Potter v Poutech života ale necestoval pomocí obraceče času. Zkřížením několika různých magií se přesune do minulosti, na kterou má vliv svou existencí i chováním. Bojí se, že může změnit nenávratně budoucnost, a řeší doslova existencionální problémy. Co když se jeho rodiče rozejdou?

Zatímco se tedy Harry strachuje o vlastní existenci a budoucnost, mě, jako autora, čekal jiný oříšek.

Jak zařídit, aby to celé fungovalo?

Nakonec, to naštěstí nebylo zas až tak složité. Alespoň ne v mé hlavě. Hlavní myšlenkou Pout života, kterou doufám někteří vnímaví čtenáři postřehnou, je ta, že Harry Potter neví všechno.

Neví, jak události první války probíhali. Nezná politickou situaci, která válce předcházela. Neví ani, jak je možné, že skončil na prahu Dursleyových. Kromě smrtijedů a členů Fénixova řádu nezná lidi z minulosti. V podstatě jediní lidé, o kterých víme, že válku přežili, jsou prodavači v různých obchodech, pracovníci Ministerstva, učitelé a rodiče jeho spolužáků. A na to, o jak krvavý teror se mělo jednat, neznáme mnoho sirotků a polosirotků mezi jeho spolužáky. My vlastně minulost neznáme.

To mi, jako autorovi, nechávalo spoustu možností. Největší výzvou bylo zajistit, aby spousta událostí dávala smysl, i když bychom se na ně podívali z jiného úhlu. A v tento moment je Harryho nevědomost klíčová.

Nastartujte si mozkovny, udělám vše pro to, abychom se pochopili.

Cokoliv, co Harry Potter zná z budoucnosti, je už dáno (jeho) akcemi v minulosti.

Harry Potter v roce 1996 ví, že Severus Snape bude profesorem lektvarů a smrtijedem/špionem. Ví, že profesor Snape je netopýr s děsivým pohledem, jehož slovní projev má ledově uštěpačný tón. Harry ho a další postavy občas v minulosti napodobuje. Když šestnáctiletý Severus vidí Harryho chování, zapamatuje si ho a začne ho v budoucnosti sám napodobovat. Tím se dostáváme k dospělé verzi profesora Snapea, jehož chování Harry imituje v minulosti. Harryho chování v minulosti zase imituje Severus v budoucnosti. A tak stále dokola.

To je jedna smyčka, která je ještě relativně snadná.

Snad nejjasněji je cestování časem a Harryho vliv na minulost zřejmý v 16. kapitole V hloubi mysli. Teď se do toho možná začnou trochu plést naše čtenářské a fanouškovské vědomosti, ale nenechme se vyvést z míry.

Všichni víme, že předtím, než se Voldemort pokusil zabít ročního Harryho, zabil jeho otce a matku. Taky víme, že jejich dům byl v trokách, zničený, možná tam i hořelo. Hagrid řekl, že malého Harryho odvezl na půjčené Siriusově motorce. Víme, že den po Voldemortově pádu kouzelníci vyrazili slavit do ulic. Ve vzpomínkách jsme viděli, že Severus Snape přišel do dětského pokoje a truchlil nad smrtí Lily. Ale taky víme, že se Harry dostal k Dursleyům až po tom, co celý den McGonagalová hlídala jejich dům, zatímco čarodějové slavili a sovy létaly za bílého dne.

Co se stalo během toho jednoho dne? Jak všechny tyhle události vzít, zužitkovat a napasovat do děje Pout života?

Dalo to zabrat, ale nakonec se to povedlo.

Zastavím vás. Jestli jste ještě 16. kapitolu nečetli, a máte to v plánu, jděte. Pokud budete číst dál, tak jen na vaše triko.

Nejdůležitější byla jedna věc: Nikomu nevěřte. Všechny tyto události známe zprostředkovaně. Lidé si pravdu upravují. Mění. Dochází ke komunikačnímu šumu. Někdy schválně lžou. A s tím se muselo v tomto případě počítat.

Jak lidé věděli, že Pán zla padl a že za to může roční prcek?

Jak je možné, že nikdo nezkontroloval poraněnou hlavu daného prcka?

Jak se ví, že ho trefila zrovna smrtící kletba?

Jak do toho zapadá Sirius Black? Proč šel lovit Petra, místo toho, aby se postaral o Harryho?

Proč Brumbál, člověk, který se zaručil za smrtijeda se Znamením zla, mávl nad případem Siriuse Blacka rukou a nechal ho hnít ve vězení bez soudu?

Proč dovezl Hagrid Harryho k Dursleyovým na motorce?

Když jsem si tyto otázky položila, kupodivu snadno z toho vyšly události popsané v 16. kapitole.

Téměř za vším stál Brumbál.

Ale pro nás byla důležitá ještě jedna věc. Kousek skládačky, který chyběl.

Mezi šestnáctiletým Severusem s pleťovou maskou a pětatřicetiletým příšerným učitelem se muselo něco stát. Nejde jen o to, že se stal smrtijedem, ale také o změnu jeho osobnosti. Kterou řada čtenářů správně vnímala jako netypickou a neodpovídající originálu. Tento chybějící kousek dodal Brumbál, nikdo jiný.

Úprava paměti pro něj jistě nebyla tak náročná. A když upravíte dostatečné množství myšlenek, možná přidáte několik kouzel, navíc podpořené lektvarem, může získat naprosto novou osobnost! Severus Snape, špion, měl už své alter ego vytvořené. Dokonce bylo tak neprůstřelné, že ho Voldemort neodhalil svým nitrozpytem. Jediné, co potřeboval, bylo dostat se Severusovi do hlavy, připravit ho o kontrolu. Že by za to mohl ten tajemný lektvar? Brumbál měl vlastně snadnou práci.

Já vím. Kdo v této chvíli stále ne-nesnáší Brumbála, nesnáší mě.

Možná se ptáte, jaký na to všechno má vliv Harry Potter v minulosti? Abych zamezila ještě horším spoilerům, řeknu jen toto: Stačilo pár měsíců a vzorná Hermiona podpálila učitele. Jak dlouho si myslíte, že vydrží být neovlivněný šestnáctiletý Severus?

Děkuji za čtení. Máte vlastní názor na cestování časem? Jaký je váš oblíbený film? 

Artie

Jste kaskadéři, kteří přečetli celý článek a teď jsou připraveni přečíst si Pouta od začátku?