Bullet Journal, diář nové generace

18.02.2020

Denní nebo týdenní diář je nutností pro každého, kdo chce mít život aspoň trochu po kupě. Pokud tedy neholdují Google kalendáři nebo nějaké chytré aplikaci.

Papírnictví a knihkupectví se snaží vyjít zákazníkům vstříc a mít pro každého z nich diář defacto na míru. Velikost, design a stránky plné užitečných informací hrají velkou roli v tom, jestli si člověk odnese diář domů.

A v čem je tedy problém?

Spoustě lidem to nestačí.

Už po pár měsících mívám diář nacpaný k prasknutí všemožnými lístečky a seznamy, pomocí kterých se snažím udržet si přehled o všem, co se v mém životě děje. Marně. Když jsem před čtyřmi lety objevila metodu Bullet Journal, změnil se mi život. (edit: koukla jsem se na oficiální video a diář přecpaný lístečky je hned první záběr :D ) 

I když, život možná ne. Jen bylo všechno najednou jednodušší. Úspěšně jsem přežila nejhektičtější období plné papírování a věcí, na které jsem nesměla zapomenout.

Co a proč?

Co je na tom tak přelomového? Představte si, že si můžete navrhnout diář od začátku do konce. Kromě tradičního kalendáře si můžete kamkoliv zařadit seznamy a záznamy. Seznam filmů, které chcete vidět? Knih, co chcete přečíst? Receptů, zážitků, dárků pro vás i ostatní? Věcí, které chcete zvládnout za rok, měsíc nebo týden? To všechno můžete mít na jednom místě. A můžete je využít pro plánování vašich aktivit.

Jsou tři skupiny lidí, které dělají BuJo. Ti, co mají stránku pečlivě nakreslenou. BuJo pro ně neznamená pouhou organizaci, ale také způsob, jak se umělecky vybít. Druhou skupinou jsou ti, co to chtějí mít aspoň trochu hezké, ale pořád je pro ně důležitá praktičnost a šetření časem. Třetí skupinou jsou ti, kteří BuJo používají, protože jim vyhovuje sytém, ale kudrlinkové nadpisy a barevné tabulky je vůbec nezajímají.

Je důležité si uvědomit, že cílem BuJo je usnadnit lidem život. Proto si ho každý může sestavit podle svých potřeb. Není žádný špatný způsob, pokud vám to pomáhá. Pro některé je BuJo způsobem, jak zpomalit, uvědomit si, jaký prožili den nebo jaký den by chtěli mít. Může to být forma meditace, podobně jako třeba omalovánky pro dospělé. Jiní využijí možnosti sledovat různé aspekty svého života a najít mezi nimi rovnováhu.

Metodu Bullet Journal® (nebo zkráceně BuJo®) vytvořil Ryder Carroll, návrhář digitálních produktů a autor žijící v Brooklynu v New Yorku. Na počátku života byl diagnostikován poruchami učení, a byl tak nucen přijít na alternativní způsoby, jak se soustředit a být produktivní. Po letech pokusů a omylů vyvinul metodiku, která přesáhla samotnou organizaci. Nyní pomáhá ostatním s osvojením si metody Bullet Journal a s pochopením, o čem metoda BuJo skutečně je: umění žít život úmyslně. oficiální web

Jak?

První co potřebujete, je tužka a sešit. Nemusí to být nic nóbl. Pro začátek bych i doporučila jen něco obyčejného z papírnictví, ať se nemusíte bát chyb. Jen lepte, škrtejte a vytrhávejte stránky! Ve videu níže je přesně ukázaný postup. I tak vám tady ukážu pár základů. Většina použitých obrázků s fialovým textem je z oficiálních stránek BuJo metody.

Ryder Caroll, autor této metody, vytvořil systém symbolů, pomocí kterých okamžitě ví, jakého druhu je daný záznam. Puntík je pro úkoly (tasks), pomlčka pro informace/poznámky (notes) a kolečko pro události (events). Pomocí dalších symbolů pak u úkoly poznamenáte, jestli je splněný, přesunutý na určité datum nebo do určité kolekce, v rámci které o něj bude postaráno.

Důležitým nástrojem jsou odrážky, díky kterým můžete zaznamenat nové poznámky nebo rozdělit úkol na podúkoly. A pak pomocí barev, hvězdiček a vykřičníků můžete zvýraznit, co je pro vás důležité. Někteří využívají vykřičník jako symbol inspirace a hvězdičku jako prioritu. Jiní přesně naopak. Hlavní je, že vy víte, jak to máte. Pomocí těchto triků "zhustí" a zestruční zápis, který je díky chybějící omáčce přehlednější. 


1) Způsob zapisování poznámek, úkolů a událostí

Ryder Caroll, autor této metody, vytvořil systém symbolů, pomocí kterých okamžitě ví, jakého druhu je daný záznam. Puntík je pro úkoly (tasks), pomlčka pro informace/poznámky (notes) a kolečko pro události (events). Pomocí dalších symbolů pak u úkoly poznamenáte, jestli je splněný, přesunutý na určité datum nebo do určité kolekce, v rámci které o něj bude postaráno. 

Důležitým nástrojem jsou odrážky, díky kterým můžete zaznamenat nové poznámky nebo rozdělit úkol na podúkoly. A pak pomocí barev, hvězdiček a vykřičníků můžete zvýraznit, co je pro vás důležité. Někteří využívají vykřičník jako symbol inspirace a hvězdičku jako prioritu. Jiní přesně naopak. Hlavní je, že vy víte, jak to máte.

2) Future log, monthly log, weekly log & daily log

Nejde o nic jiného než půlroční, měsíční, týdenní a denní přehled. Díky tomu nezapomene na důležitá data a události! Poznámky, úkoly a události si můžete psát do aktuálního dne, abyste je pak v klidu později roztřídili. Nebo si rovnou udělejte poznámku u daného data, třeba v měsíčním přehledu. Většina lidí si vytváří měsíční přehled následujícího měsíce krátce předtím, než začne být aktuální. Do té doby si všechno poznamenávají do půlročního přehledu. A pak to přepíšou do měsíčního, případně týdenního/denního.  

Další rozmanité logy

Zde se dostáváme na pomezí přehledů a kolekcí. Jde v podstatě o využití například týdenního přehledu a zkombinování ho s určitou kategorií. Například s plánováním jídel, s cvičením nebo s vlastními projekty. Vyhradíte si prostor v diáři přímo pro tuto aktivitu a s ní spojené potřeby. (Nebo si můžete vyhradit prostor u každého přehledu dne/týdne a napsat to tam.)

3) Kolekce

Pro některé jediný důvod, proč vůbec s BuJo metodou začali. Tady právě přicházejí na řadu tolik slibované seznamy (lists) a záznamy (trackers).Podstatou každého takového seznamu je dát na jedno místo všechno, co chcete mít na očích nebo co potřebujete udělat. Nákupní seznam? Místa, která chcete vidět? Nápady na dárky? Záznamy pak slouží pro vytvoření si přehledu, kolik vody denně vypijete, kolik toho naspíte, nebo kolikrát jste za týden cvičili či meditovali. Seznamů a záznamů můžete mít kolik chcete. Ti, kteří propadli BuJo až moc, si vytvořili i seznam s nápady na seznamy! Pořád jde ale o to, abyste měli v jednom sešitě všechny informace, které můžete za den potřebovat. Oproti aplikacím chytrých telefonů je rozdíl akorát v papírové podobě.V následující galerii si můžete prohlídnout různé seznamy, záznamy a nápady. Jsou tam i různé způsoby rozvržení týdenních a měsíčních přehledů. Na internetu jich je jen asi o milion víc, takže neváhejte zadat do googlu "bullet journal ideas", "Bujospread" a podobně. 

V následujícím videu autor této metody představuje, jak by se "správně" mělo začít. Postupem času sami přijdete na to, co vám vyhovuje.  

Komunita lidí, kteří se věnují BuJo je hodně velká. Najdete skupiny na facebooku, influencery na instagramu a youtubery na youtubu. Kamkoliv přijdete, napište "bujo" a divte se. Jen jedno drobné varování: často narazíte na umělce a nadšence. Ti první mají bezchybný Bujo díky svým schopnostem, ti druzí díky neskutečnému množství času, které tomu věnují. Nenechte se jimi zaskočit ani zastrašit. Bujo je tu pro vás, ne vy pro něj!

Co si o Bullet Journal myslíte vy? Znáte to? Máte nějaké otázky? Máte na to jiný názor než já? Podělte se o to se mnou i s ostatními :)

Artie