Autorův průvodce fanfiction: Kapitola třetí: AO3

25.09.2020

Rozhodli jste se začít publikovat na více místech a Archive Of Our Own je vaší volbou? Přijdou vám nepřehledné a chaotické? Ničeho se nebojte, průvodce vás provede!

Začátky a orientace

Možná na vás ještě předtím, než vstoupíme na stránky, vyskočí upozornění.  Dočtete se vněm, k čemu Archiv slouží. Můžete si založit profil, vytvářet práce a další obsah, psát komentáře, nechávat kudos (hvězdičky či lajky), vytvářet kolekce prací, ukládat si oblíbenou četbu pomocí záložek, účastnit se výzev, importovat práce od jinud a mnohem víc. Všechny informace, které budete sdílet v komentářích, v profilu, v práci nebo v jiném obsahu včetně shrnutí, poznámek a tagů budou přístupné veřejnosti (pokud neomezíte přístup ke své práci pouze pro uživatele s účtem) a budou přístupné personálu AO3. Proto si pečlivˇˇe rozmyslete, jaké informace budete sdílet, včetně víry, politických názorů, zdravotního stavu, rasového původu, národnosti, sexuální identity a osobních vztahů. Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si Služební podmínky a Ochranu soukromí. 

Zkrátka to znamená, že na AO3 je hodně lidí a měli byste být opatrní, co o sobě prozradíte, tak jako to je na každé internetové stránce.

Jste na úvodní stránce. Co dál? I když máte v plánu hlavně publikovat, je dobré pochopit, jak takovou stránkou naviguje čtenář.

Začněme se rozhlížet. Vlevo nahoře máte menu se čtyřmi možnostmi. Fandom, Browse, Search, About. Běžný český čtenář nejvíc využije možnosti Search. Browse vám ukáže, co nejnovějšího je na stránce publikované. Vždy vám nabídnou několik možností - můžete prohlížet nebo prohledávat práce, tagy, záložky nebo kolekce. Nejvíc se vám budou hodit práce - Works.

Vyhledání práce

Rozkliknete si Search - Works a vyjede vám tabulka. To je váš filtr vyhledávání! Teď se vám otevírá nový svět možností.

První soubor vyhledávacích polí se soustředí na informace ohledně práce. Jméno autora nebo práce, dokončenost, jestli se jedná o crossover, délka, jazyk. Nemusíte vyplňovat všechno. Pomocí speciálních znaků můžete specifikovat, co přesně chcete. Otazníky u jednotlivých polí vám pomůžou. Pokud se chcete vyhnout určitému autorovi, napište mínus před jméno autora a je to! Chcete číst delší práce? Použijte matematická znamínka < >! (na české klávesnici pravý alt + klávesa čárky nebo tečky)

Pomocí informací zadaných na obrázku níže Archiv vyhledá pouze české práce, delší než deset tisíc slov, a z výsledků vynechá autora Anak0ndazel3na. 

Jdeme na další pole!

To se zabývá bližšími specifikacemi fanfikce. Vyberte si fandom, rating a případná varování nebo druh vztahů. Napište, o jakých postavách chcete číst, případně, kdo má být v jakém vztahu. "/" znamená, že vztah je romantický a "&" označuje přátelství. "Additional tags" vám dávají možnost vyhledat práce s určitými tagy. Ale pozor, u českých prací je to s tagy takové vachrlaté. Někdo je píše česky, někdo anglicky, někdo vůbec. Myšlenka ale je, že pokud si chcete přečíst něco humorného a napíšete humor do tagu, máte větší šanci najít přesně to, co chcete. I proto je pro autora tagy používat. Také fungují jako varování, že čtenář narazí na něco, co by mohlo být problematické - jako je smrt, mučení, znásilnění a podobně. V tomto případě se tagy nepovažují za spoilery, ale za povinné varování. 

Další sekcí jsou statistiky práce a podle čeho chcete vyhledávat. Pokud chcete číst práce jen s určitým počtem kudos nebo komentářů, vyplňte je. Určete, podle čeho chcete vyhledat - komentáře, kudos, počet zobrazení...

Jen myslete na to, že čím víc polí vyplníte, tím užší počet výsledků získáte. Nebojte se jich proto vyplnit jen pár, hlavně ze začátku, když prohledáváte české povídky. Původní vyhledávání bylo tak úzké, že našlo pouze jednu konkrétní povídku (kterou jsem se cíleně snažila najít). Po uvolnění požadavků se objevila i jiná. Proto se alespoň ze začátku při vyhledávání zaměřujte na to, co je pro vás nejdůležitější.

A je to. Pak můžete číst, co hrdlo ráčí. Můžete komentovat i dávat kudos. Pozor, můžete dát jen jedno pro celou práci a nejde vzít zpět! 

Funguje to ale i jinak. Když u nějaké práce rozkliknete jeden z tagů, ukážou se vám všechny práce, které tento tag, postavu či fandom obsahují. A nabídne vám to trochu odlišné vyhledávací pole na straně. Funguje stejně, jako to velké. Všechny parametry, které jste zadali předtím, zmizí, a vy je musíte znovu specifikovat. Jen u tohoto máte přehlednější a jednoduší možnost zadat si, co nechcete. Exclude už po vás nebude chtít žádné mínusy.  

Sdílení vlastní tvorby

A co máte tedy dělat jako autor? Vraťte se na úvodní stranu a požádejte o pozvánku "Get invited". Potrvá několik dní, než ji vám pošlou na mail, pak už vše bude probíhat hladce. Nemělo by to trvat déle než týden. Tímto se vyhýbají robotům, kteří by dělali neplechu, a dost to funguje. Jakmile jste pozvaní a máte založený účet, můžete se do toho pustit! 

Úplně vlevo nahoře máte tlačítko "Post". Anebo hned vedle své uživatelské jméno. I nato můžete kliknout a najet si svou "Dashboard". Pak klikněte na "Post new". Zde vše vyplňte. Neliší se to od způsobu, jakým funguje filtrování pro čtenáře. Když budete vkládat text kapitoly, nezapomeňte si zakliknout možnost "Rich text" místo "HTML". Díky tomu si budete moci text upravit přesně podle vašich přání.

Možná jste si úplně nahoře vlevo všimli možnosti "Import From An Existing URL Instead?". Ta funguje jen pro vlastní stránky. Platformy jako je ff.net nebo Wattpad vám import nedovolí. Zabraňuje se tak kradení prací ve velkém. Pokud máte vlastní blog, můžete pomocí této funkce všechno relativně snadno přenést. Jen si pak zase pohrajte v editu se vzhledem a vymažte všechno, co tam mít nechcete, protože AO3 importujte opravdu celou stránku.

Pokud máte kapitolový příběh, nezapomeňte zakliknout "This work has multiple chapters". Jinak bude AO3 považovat vaši první kapitolu za jednorázovku. Vždycky se to ale dá upravit i zpětně, takže i když na to zapomenete, nejedná se o žádnou tragédii.

A je to! Dejte "Preview" pro náhled nebo rovnou "Post" pro publikování a máte to v kapse.

A to je ohledně publikování na AO3 to nejdůležitější. Porozhlédněte se po stránce, proklikejte si to, ať víte, kde co je. Zkuste najít místo, kam chodí soukromé zprávy, statistiky, historii vašich přečtených děl. Podívejte se na svůj profil a doplňte ho. Zkrátka a dobře, pomalu se se stránkou seznamte. 

Hodně šťestí s vaší tvorbou

- Artie


.