Autorův průvodce fanfiction: Kapitola druhá: Kde publikovat?

11.08.2020

Jste rozhodnuti psát a možná už někde svoji tvorbu zveřejňujete. Máte ale pokryté všechny možnosti, nebo vám někde něco utíká?

Vlastní stránky

V Česku nejtradičnějším místem na publikování svých povídek, je jednoznačně vlastní blog. Na vlastní stránce můžete sdílet všechno své - vlastní tvorbu, fotografie, recepty i fanfiction. Pro ty, kdo to ještě neví, blog.cz byl oficiálně zrušen a společně s ním zaniklo i velké množství původních fanfiction webů. Nevěšte ale hlavu, místo něj máte možnost zvolit jiné, modernější platformy. Tyto také nabízejí možnost blogování, což je ideální pro vydávání kapitolových povídek.

Pokud to chcete mít co nejjednodušší a pěkné, zvažte Webnode. Velké množství šablon, které si můžete dál upravit a možnost obsah "chytit a přenést" je výhodou. Musíte si ale dát pozor na limit přenosu dat, který je ve verzi zadarmo jen 2 GB. Čím víc návštěvníků a obrázků, souborů na webu máte, tím vyšší přenos je. Dá se ale dokoupit prostřednictvím určitého balíčku. Tyto stránky mají balíček Standard za 250Kč měsíčně a sami můžete posoudit, zda se taková investice vyplatí. Webnode platformu využívají hlavně lidé, kteří si chtějí vytvořit jednoduché osobní nebo profesní stránky. Pro potřeby autora fanfikcí, delších texů nebo velkého množství textu stačí, ale omezené možnosti funkce blogu nejsou ideální, pokud chcete své stránky rozjet ve velkém. V takovém případě se nadřete, ale stránky budou vypadat dobře.   

Druhou, zlatou střední variantou, je Blogger. Má množství šablon a je zadarmo, je ale obtížnější vytvořit vlastní vzhled, navíc nemůžete obsah "chytit a přenést". Stále je ale jednoduchý a jak mi bylo řečeno "i blbec to pochopí". Pokud ovládáte programování, máte to lehčí, ale není třeba. Nevýhodou je, že k jeho vytvoření potřebuje Google účet, na druhou stranu máte zadarmo prostor 15GB, což je opravdu hodně. Existuje i aplikace pro autory, údajně je ale velmi nepohodlná. Takže by se dalo říct, že je pro fanfiction autory nejlepší. Vzhledem k tomu, že je oproti Webnode zadarmo a má větší prostor, se vám spíše vyplatí. A pokud nejste nároční, tak i vzhled vám postačí, jen se do začátků obrňte trpělivostí. 

Wordpress je trochu složitější a plete se. Zaměňují se pravidelně dvě verze - bezplatná blogerská a zpoplatněná ke stažení s redakčním systémem. Co se týká bezplatné bloggerské na wordpress.com... Funguje stejně jako jiný blog, nedá se moc upravovat na míru a množství šablon zdarma. Úpravy vzhledu jsou omezené ale zorientujete se dostatečně rychle. Podle jejich vlastního přehledu budete mít 3 GB prostoru a přehled aktivity na blogu. Samotné pořízení stránek je zadarmo, ale pak se nabízejí různé pluginy nebo krásné šablony, za které si zaplatíte. Stejně tak si budete muset koupit doménu nebo vyšší verzi, pokud se budete chtít zbavit přípony, wordpress reklamy a podobně. Ale to je běžnou praktikou u free verzí a setkáte se s tím i u Webnode. Pokud chcete využívat pluginů, na wordpress.com si za ně připlatíte. Ale na verzi ke stažení jsou zdarma, stejně jako šablony.

Program z wordpress.org si do počítače stáhnete a pracujete pak skrz něj. Jedná se o nejrozšířenější a nejpoužívanější redakční systém na internetu, má neustálou podporu vývojářů a je na skutečně profesionální úrovni. Pro začátečníka proto může být náročnější se zorientovat. Zejména vzhledem k tomu, že budete potřebovat hosting - abyste na web mohli cokoliv dát, musíte si u někoho pořídit místo k "uskladnění" dat. Webzdarma poskytuje web hosting zdarma, ale budete mít na stránkách jejich reklamu. Pokud budete chtít upravovat vhled a šablony na míru, budete potřebovat znalosti kódování. Výběr šablon i pluginů je naštěstí tak velký, že se obejdete zdarma i bez toho. Výhodou ale je, že pokud tyto překážky překonáte, můžou být vaše stránky přesně podle vašich představ. Nádherné, profesionální, na míru... Ale budete si na to buď přijít nebo sehnat kamaráda na telefonu, který vám pomůže.

(O Estránkách ani webgarden se bavit nebudeme, protože zadarmo nedostanete skoro nic a obecně jsou zastaralé nebo nepodporují formát blogu, takže vám neposlouží dobře.)

Fanfiction platformy

Veřejné platformy pro sdílení povídek jsou naprosto ideální. Navštěvuje je velké množství čtenářů a díky vyhledávání můžou vaši práci najít snadno a jednoduše. Jsou dobrou volbou pro ty, kteří se mermomocí chtějí vyhnout tvorbě vlastních stránek, ale přesto svou práci dostat mezi ostatní.

FanFiction.net je nejstarším webem pro povídkáře. Je v angličtině, nabízí ale funkci vyhledávání českých prací. Založení účtu není těžké, můžete i změnit jméno, pod kterým chcete publikovat. Úplně narovinu, přijít na to, jak zveřejnit svou práci, je hodně náročné. Sama jsem u toho nadávala jako dlaždič. Jakmile se to ale naučíte u první práce, je to pak už hračka. Na komentáře ale nejde odpovídat přímo - proto někteří autoři odpovídají na komentáře v následující kapitole úplně nahoře. Můžete odpovědět čtenáři do soukromé zprávy, pokud má účet. Výhodou pro čtenáře je možnost vyhledat si povídky podle několika parametrů naráz - fandom, rating, postavy, páry, žánr, délka i dokončenost. Přesně z toho důvodu mají čtenáři fanfiction.net pořád rádi. Ale pozor, neměli byste zveřejňovat explicitní práce. Ty na fanfiction.net nepatří. Českému koutku ale nikdo nevěnuje pozornost, takže je velká šance, že vám projdou i explicitní popisy sexu a násilí. Také nepovoluje fanfiction na skutečné osoby a psaní z druhého pohledu - "Jdeš ze schodů dolů, zakopneš a skutálíš se.". Platforma se tak snaží chránit mladé čtenáře, kteří by se tak mohli ocitnout v nevhodných situacích, a ještě by nebyli schopni oddělit realitu od fikce. Hlavně se v případě romantických/erotických nebo násilných scén stane hlavní postavou dítě, které není na takové podmínky psychicky připraveno. Výhodou tohoto webu ale je, že je zdarma a bez reklam jak pro čtenáře, tak pro autory.

Archive Of Our Own neboli AO3 je anglickým archivem pro všechny povídkáře, bez ohledu na to, co a jak píšou. Z toho důvodu se používají tagy. Díky nim můžete čtenáře varovat, co je čeká - upozornit je na násilí, znásilnění nebo specifické sexuální praktiky. Díky tomu se autor vyhne nepříjemnému překvapení čtenáře, který by pak mohl autorovi zanechat nepěkný komentář, nebo ho i nahlásit. Na druhou stranu se díky tagům čtenář dozví, jestli je povídka fluff nebo angst, o jaký typ AU se jedná nebo jestli je určitá postava stavěná do negativního světla. Přes tyto tagy čtenáři hledají i povídky, které si chtějí přečíst. Pokud mají například chuť na Coffeshop AU, najdou si potřebný tag a tadá - najdou všechny! Vyhledávání pak mohou upravit i podle fandomu, postav, ratingu, délky a dalších. Vytvoření účtu je o něco složitější - Musíte poslat žádost o pozvání. Oni vám pošlou e-mail, pomocí kterého se můžete přihlásit. Někdy poslání e-mailu trvá den, jindy týden. Tímto se vyhýbají robotům a trollům. Pak už je vše snadné a intuitivní. Stejně, jako fanfiction.net je zdarma a bez reklam a čtenář si vaši práci může stáhnout v pdf a v dalších formátech a číst tak offline.

Wattpad je takovou Popelkou, hlavně mezi služebně staršími čtenáři. Přestože je samotná Wattpad komunita velká a aktivní, samotná platforma veřejnosti zvyklé na jiné systémy nevyhovuje. Čtenáři, čeští i zahraniční, mívají často problém zvyknout si na rozvržení i způsob, jakým Wattpad funguje. Z toho důvodu se mu vyhýbají a kvůli stigmatu ohledně kvality originálních i fanfiction prací. Není zas tak důležité vědět, odkud tyto předsudky pramení, ale je dobré, když s nimi autor počítá. Z pohledu takových čtenářů jsou rozdíly mezi AO3, ff.net a Wattpadem příliš velké a z toho důvodu nedají šanci sebelepšímu příběhu publikovanému pouze na Wattpadu.

Zatímco první dvě platformy jsou zdarma, bez reklam a mají velmi pokročilé vyhledávání, pomocí kterého si čtenář najde příběh přesně pro sebe, Wattpad je opakem. Čtenář, který je zvyklý na vlastní stránky, AO3 nebo ff.net, jen stěží překousne Wattpad, který je i nepopulární kvůli pověsti, že jsou na něm publikované hlavně nekvalitní práce. I když to tak zdaleka není. Zatímco méně kvalitní práce jsou k nalezení i na AO3 a ff.net, systém oblíbených prací a vyhledávání je snáz vyfiltruje. Na Wattpadu čtenář musí mít účet a bez linku je pro něj téměř nemožné určitou práci najít. Je ale možné zveřejňovat povídky o skutečných osobách, i když ty explicitní jsou zakázány.

Na druhou stranu je na Wattpadu velká komunita lidí, kteří i bez tyto překážky spokojeně publikují a čtou. Zejména komunita na Facebooku je rozmanitá a tolerantní. Vytváří se nejrůznější výzvy, spolupráce a lidé si tam obecně pomáhají. Takové místo je také nejlepší, pokud chcete na svou práci na Wattpadu upozornit. Zatímco v jiných skupinách se kvůli výše zmíněným obtížím vyhýbají Wattpadu jako čert kříži, čtenáři i autoři ve skupině tyto překážky už dávno překonali. Takže, pokud svou práci zveřejňujete na Wattpadu, je nejjednodušším řešením být aktivní na Facebookové skupině Wattpad stories CZ/SK. Pokud chcete získat víc čtenářů, kteří ale nejsou členy Wattpad komunity, zvolte si alespoň jednu alternativu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Tam budou chodit lidé, kteří nemají Wattpad účet a jsou proti Wattpadu zaujatí. Vy tak získáte více čtenářů, a to je přeci hlavní.

Je dobré si uvědomit, že každá stránka má své výhody a nevýhody. Zatímco na Wattpadu se autorům lehce publikuje, na AO3 a FF.net se zase většině čtenářů práce mnohem snadněji vyhledají. Každý čtenář má svého oblíbence a z toho důvodu je nejlepší pořádně se do toho zakousnout a sdílet alespoň na dvou platformách, ideálně na všech třech, pokud to tedy forma vaší tvorby dovolí. Wattpadu se mnozí čtenáři, hlavně ti starší, vyhýbají, ale na ff.net si autor musí zvyknout a na účet na AO3 zase pár dní počkat.