Autorův průvodce fanfiction: Kapitola šestá: Fanfiction.net

02.04.2021

Jednou z platforem, na kterých můžete publikovat své fanfikce je fanfiction.net. Modrá stránka, která funguje už dvacet dva let, má přehledné rozdělení fanfikcí a fandomů a oproti Wattpadu uspokojivé vyhledávání. Přidávání a publikování fanfikcí je proces poněkud složitější a nejednoho autora už stálo spoustu vlasů.

Zatímco na AO3 se nový čtenář dlouho orientuje, na ff.net je nalezení té správné fanfikce otázka několika kliknutí. Systém je ale dost zastaralý a tomu odpovídá i způsob, jakým se práce přidávají. Ničeho se ale nebojte. V průvodci se přesně dozvíte, jak ff.net pokořit bez nadávání a vyhrožování počítači.

Registrace je jednoduchá. Jakmile jste přihlášení, v pravém horním rohu vidíte své jméno. Rozklikněte ho a dostanete se do zákulisí ff.net, kde se dějí všechna kouzla.

Porozhlédněte se tu. Některé věci jsou intuitivní - například upravení profilu. Jiné ne a právě proto je tato kapitola věnována modré stránce. Pro publikování fanfikce budete potřebovat záložku Publish a většinu jejích podzáložek.

Ještě než začneme, v průběhu vydávání budete muset potvrdit, že přijímáte pravidla platformy. Toto potvrzení se dělá na začátku a pak pokaždé, kdy je mezi publikováním období delší než třicet dnů. Stránka vás sama nasměruje tam, kde zaškrtnete políčko, že s nimi souhlasíte. (V záložce Publish - Rules & Guidelines, si je kdykoliv můžete přečíst.)

Klikněte na Doc Manager. Zde se nahrávají všechny dokumenty, které později budete publikovat. Označte si nahrávaný dokument (Label). Toto označení nikdo jiný nevidí! Všechny nahrané dokumenty budou na jednom místě a seřazené podle abecedy.

Doporučení: Označujte dokumenty chytře. Například jméno fanfikce nebo zkratku a číslo kapitoly. Nejdůležitější je, abyste se v tom vy orientovali a abyste i v seznamu padesáti dokumentů našli to, co potřebujete. Myslete na to, že je dobré dodržet formát při každém nahrávání - abyste neměli kapitoly rozházené všude možně.

Možné návrhy formátů označených dokumentů:

"PŽ - 00 - Prolog"

"Pouta života - 01. kap - Velká sláva"

"PŽ -02."

Dále máte dvě možnosti. Buď nahrát dokument (File Upload) nebo okopírovaný text kapitoly přímo vložit do připraveného okna(Copy-n-Paste). A pak stačí kliknout na Submit document a je to. Tedy, první část.

Pokud chcete v dokumentu ještě něco upravit, rozklikněte si ho v zobrazené nabídce. Až skončíte, nezapomeňte uložit všechny změny.

Připraveni na publikování první kapitoly?

Klikněte na New story. Vyberte, jestli se jedná o regulérní fanfikci nebo crossover (dva fandomy dohromady - například příběh Supernatural a Harry Potter).

Zvolte kategorii. Jedná se o fanfikci na knihu, komiksy, počítačovou hru nebo filmy? Jakmile vyberete kategorii, zobrazí se vám nabídka titulů v angličtině. Vyberte váš fandom a jede se dál. Pokud jsou na daný fandom vydané knihy i filmy, vyberte to, co bylo první. Hledání titulu můžete urychlit stisknutím prvního písmena nebo pomocí klávesové zkratky ctrl+f .

Jedeme dál!

Objeví se vám tabulka, kterou vyplníte.

Obrázkem se teď netrapte. Vyplňte všechno jak nejlépe dovede. Pozor na Summary! Má omezený počet znaků, proto je důležitá stručnost. Pokud se jedná o jednorázovku, zaškrtněte Complete. Vyberte žánry a rating. Máte také možnost označit až čtyři postavy a dva vztahy.

Jaký Rating má váš příběh?

Ve zkratce:

>> K (kids) můžou číst i děti.

>> T (teens) pro čtenáře nad třináct let.

>> M (mature) nad šestnáct let. Do této kategorie patří násilí, sprostá slova, atd.

(Na fanfiction.net by neměli být povídky s explicitními popisy násilí a sexu. (Na to je dobré AO3). Českou scénu ale nikdy nikdo nekontroloval a nereguloval, takže jako čtenáři narazíte opravdu na cokoliv.)

Nakonec vyberte dokument, který bude první kapitolou vašeho příběhu a můžete kliknout na Publish New Story! Do půl hodiny se příběh publikuje. Na e-mail vám přijde potvrzení, že už visí na netu.

Další kapitoly můžete přidat přes záložku Manage Stories. Vyberte příběh. Kliknutím na Content/Chapters se dostanete na přehled kapitol.

Zde máte několik možností. Publikujte novou kapitolu (Post New Chapter) nebo upravte stávající. Jestli chcete, přejmenujte kapitolu pomocí malé tužtičky vedle názvu. Publikování nové kapitoly - vyberte další dokument, který jste předem nahráli do Doc Manager. Pokud chcete upravit stávající kapitolu, je potřeba upravit dokument v Doc Manageru a pak ji ve výpisu kapitol u konkrétní fanfikce vyměnit za stávající. Zní to komplikovaněji než to je. Nemůžete to minout!

Obrázek

U každého díla se automaticky objeví obrázek vaší profilovky. Můžete mít i specifický obrázek u příběhu. Na ff.net na obrázcích ale vůbec nezáleží, takže se s nimi trápit nemusíte. Pokud chcete nahrát obrázek, udělejte to v Image Manager, který funguje stejně jako nahrávání dokumentů. Pak si v Manage Stories najděte svůj příběh a v Properties nahrajte obrázek z Image Manageru.

Uuuuf. A je to.

Docela síla, že?

Nebojte, ještě jednou to shrneme.

1. Doc Manager: nahrání dokumentu + možné upravení dokumentu

2. New Story: vytvoření nového příběhu a vyplnění všech informací + nahrání prvního dokumentu z Doc Manager

3. Manage Stories: Content/Chapters: přidání nové kapitoly, výměna verzí kapitol

(4. Image Manager: Nahrání obrázku)

(5. Manage Stories: Properties: Přiřazení obrázku k fanfikci)

Možná to vypadá komplikovaně, ale jakmile si to dvakrát zkusíte, už to budete dělat automaticky a bez zádrhelů. Fanfiction.net má spoustu kroků, které musíte udělat, abyste publikovali kapitolu, na druhou stranu má dobré vyhledávání a množství čtenářů tuto stránku pořád ze zvyku a ráda používá.

Pokud budete mít jakékoliv problémy nebo dodatečné dotazy, neváhejte se mě v komentářích zeptat. 

Držte se mějte se!

- Artie