Autorův průvodce fanfiction: Kapitola první: Atraktivnost příběhu

04.08.2020

Přesvědčit čtenáře, že si chce přečíst zrovna vaši práci, může být někdy dost velká fuška. Jeden z důvodů, proč je fanfiction tak oblíbená, je čtenářova touha přečíst si víc o své oblíbené postavě nebo světě. A to může autorovi pomoct nebo mu naopak postavit do cesty překážky. S překážkami musí počítat a silných stránek využít. Jenže jak zjistit, co je co?

Oblíbená postava nebo pár?

Pokud je ve vaší povídce hlavní postavou jedna z nejoblíbenějších postav fanoušků, máte napůl vyhráno. To samé platí pro oblíbený pár. Čím víc lidí je má rádo, tím víc lidí se rozhodne přečíst si vaši práci. Ale pozor, některé oblíbené postavy a páry mohou být milované jednou skupinou čtenářů a nenáviděné jinou. Na druhou stranu, jestliže je vaší hlavní postavou originální postava (OC - Original Character), může radikálně klesnout počet lidí, kteří by měli o příběh zájem. Proč je tomu tak? Zápolíte totiž s letitými zkušenostmi čtenářů, kdy se setkávali s Mary Sue.

Mary Sue (mužským ekvivalentem je Gary Stue) je ve zkratce postava, pomocí které se autor do příběhu promítá. Často se jedná o mladé spisovatelky, které si představují, jak se svou milovanou postavou zachraňují svět a/nebo prožívají romanci nejtěžšího kalibru. Taková Mary Sue je často dokonalá, silná, chytrá, perfektní, nádherná a bezchybná. Samotný termín vznikl v sedmdesátých letech. Paula Smith tak ve své parodii pojmenovala mladinkou a neuvěřitelně talentovanou poručnicí Hvězdné flotily. Mary Sue byla satirickým ztvárněním všech nereálných postav fanfikcí Star Treku. A že se to Paule Smith povedlo. Její práce byla skutečně vtipnou a ve své karikaturnosti ukázala, jak bývají některé postavy fanoušků příliš... dechberoucí. Bohužel, tento typ postavy je ve fanfickcích stále dost rozšířen. Ono je lákavé napsat dokonalou postavu, kterou má každý rád, a která vše vyřeší. Čtenáře ale velmi brzy tento model postavy omrzí. Obzvlášť, pokud i styl psaní pokulhává. Proto už v momentě, kdy vidí OC, berou nohy na ramena. A tak je musíte už v popisu příběhu přesvědčit, že vaše OC postava Mary Sue není a že je čeká parádní příběh.

Jak je ale přesvědčíte? To je náročné, obzvlášť, pokud vaše postava ve skutečnosti Mary Sue je. Dobře napsaná originální postava má chyby, dělá chyby, a ne každý ji má rád. Vyvarujte se proto ukázání vaší originální postavy ve spasitelském světle. Pokud je tou jedinou, kdo může zachránit svět, neříkejte to svým čtenářům hned. Ať na to přijdou sami společně s ní. Ukažte, že její cesta nebude snadná a že skutečně hrozí selhání. Dejte si také pozor na všechny vztahy. Pokud OC je nebo bude ve vztahu s jednou z oblíbených postav, je to pro čtenáře velký červený vykřičník. Může být příbuznou záporáka nebo láskou hlavního hrdiny, či naopak všechno dohromady. Jestli ve vašem příběhu není romantika klíčová a jen tak mimochodem se stane, vůbec o ní v anotaci nemluvte a zaměřte se na hlavní dějovou linku. Jedním z typických znaků Mary Sue je exotických vzhled, speciální jméno a neobyčejný osud. Jestli jsou všechny tyto znaky pro váš děj skutečně důležité, alespoň je opomeňte v anotaci. Použijte jen křestní jméno postavy, nemluvte o její kráse a zvažte, jestli je nutné hned prozradit všechny její unikátní schopnosti. Zkrátka a dobře, ukažte vaši originální postavu jako skutečného reálného člověka, který nespasí svět s pravou rukou v nose a s levou za zády, zatímco pomocí levitace pije chlazené mojito.

Zabýváte se ve svém příběhu osudy vedlejších, méně známých postav? Využijte místa v popisu a dokažte čtenářům, že je dějová linka zaujme, i když jim postava tolik neříká. Výhodou proto je, pokud svůj příběh zasadíte do zajímavého nebo známého prostředí. Pořádně čtenářům prodejte svůj nápad, aby měli pocit, že si něco takového musí přečíst, protože by jim jinak utekl výjimečný příběh. Také může pomoci, jestli alespoň jednu z oblíbených postav nějakým způsobem použijete. Využijte její podpory pro posílení méně známých postav. Naláká vám čtenáře a vaší prací bude už je jen u příběhu udržet.

Známý či neznámý svět?

Čtenáři milují fanfiction, protože si mohou přečíst víc příběhů o svém oblíbeném světě nebo o svých oblíbených postavách. Stejným dílem je ale zajímají i variace. Může se jednat o malou změnu nebo o úplně jiný pohled na věc, obojí rádi prozkoumají, pokud jim dáte důvod. Právě tyto změny musíte zvážit a zamyslet se. Jak často se něco takového ve vašem fandomu píše? Jak na to lidé reagují? Popřemýšlejte, co by mohlo mluvit ve váš neprospěch a připravte se na to. Stejně tak zhodnoťte, co jsou silné stránky vaší povídky, a ostatním je v popisu ukažte nebo je alespoň dostatečně nastiňte.

Je těžší přesvědčit čtenáře, aby si přečetli příběh, který téměř nesouvisí s originálem. V tom může posloužit použití oblíbených postav. Spousta lidí si ráda přečte povídku, ve které pozorují své milované postavy, jak se dávají dohromady, zatímco provozují sousedící květinářství a tatérství. Na druhou stranu méně známé nebo nové postavy zasazené v prostředí, které čtenářům téměř nic neříká, naláká málo lidí. Proto je důležité, aby příběh stál za to a aby i jeho popis ostatní přesvědčil, aby začali číst.

Dějová linka

Jak oblíbená a atraktivní je vaše dějová linka? Lidé milují příběhy a i proto čtou fanfikce. Jako vždy platí, že sex a romantika čtenáře hodně přitahují. Ruku v ruce následují vtipné a humorné příběhy, které čtenáři zvednou náladu. Když chtějí napětí, není nic lepšího, než sáhnout po dobrodružství, a kdo rád vidí postavy trpět nebo nemá chuť na sluníčkový děj, ten ocení angst. 

Pak tu máme ještě promyšlený děj, který se zaměřuje na fungování světa, politiku nebo historickou přesnost. Ten vyžaduje od autora výzkum nebo alespoň perfektní znalost toho, o čem píše. A po čtenářovi zase kapacitu na to, aby to všechno pochopil! Nevěšte hlavu, každý typ příběhu má své čtenáře. Některý jich má víc, některý míň. Proto zvažte, do které kategorie patří váš příběh a podle toho i formulujte své příspěvky. Vystihnete žánr i tón svého příběhu v anotaci a ten správný druh čtenářů se jen pohrne. 

Také hrozí, že při propagování svého příběhu nechtěně čtenáře napálíte. Najednou během čtení narazí na něco, co číst nechtěli, nebo zjistí, že to, co jim bylo slíbeno, zkrátka není takové, jak si představovali. Vlastně byli nalákani do pasti. Když se jim to přesto zalíbí a rozhodnou se zůstat - úspěšně jste je lapili. Pokud se jim to ale nelíbí, začnou sebou házet a utečou. Někdy za sebou nechají i spoušť v podobě nehezkého komentáře. Nad každým takovým komentářem se proto zamyslete. 

Proč ho čtenář napsal? Co ho k tomu přimělo? Je možné, že má alespoň částečně pravdu? 

Negativní komentáře bolí. Pokud je ale kriticky zvážíme a objektivně zhodnotíme, můžeme zjistit, že nám pomohou se posunout dál. Možná jste v jednom ze svých reklamních příspěvků čtenáře nevědomky oklamali. Nebo jste se vydali riskantní cestou, kterou zrovna tento čtenář neunesl. Anebo je čtenář frustrovaný něčím jiným a s vaším příběhem to má jen málo společného a vy jste jen nedopatřením zmáčkli ty správné čudlíky. V každém případě se nad komentářem zamyslete, vezměte si z něho to, co je užitečné, a jděte dál.

Jak snadné bude nalákat čtenáře na váš příběh?

Zkuste si tento krátký kvíz, pomocí kterého zjistíte, jak lehké bude čtenáře na váš příběh nalákat. Ale pozor, není to stoprocentní záruka toho, že váš příběh bude prohlášen nej fanfikcí roku! Ať je v testu zařazen kamkoliv, pořád je důležité si uvědomovat, že nalákat čtenáře, přesvědčit je, aby začali číst, a udržet si je jsou tři rozdílné věci. S tím souvisí i to, jak je dějová linka postavená a jak je příběh napsaný.

Jak snadné bude nalákat čenáře na váš příběh?

Ať je příběh na papíře jakkoliv atraktivní, je důležité mít na paměti jednu věc. Když už čtenáře získáte, musíte si ho i udržet. Proto je důležité brát samotné psaní příběhu poctivě. Jestli víte, že píšete mnoho chyb, nebo je při kontrole nevidíte, poproste někoho, ať vám to zkontroluje. Pokud víte, že čtenáři čtou váš příběh hlavně kvůli jedné postavě, postarejte se, aby v příběhu skutečně byla, nebo jim dejte vědět, v jaké části se ukáže. Jestli váš děj nebude dost poutavý, hrozí, že váš čtenář odejde. A to hlavně, když se zbavíte jejich oblíbené postavy nebo když je fafikce už v polovině a slíbená postava stále nikde.

Také se může stát, že váš příběh bude jedním z mnoha. Příliš mnoho známých, oblíbených věcí, které ho v kvízu vyhodí opravdu vysoko, ale nic nového, co by to okořenilo. V tento moment je otázkou, jak dobře píšete a kdo jsou vaši čtenáři. Někteří mohou být blahem bez sebe, jiní se začnou po pár kapitolách nudit. To je riziko předvídatelných příběhů. Každá fanfikce by proto měla ideálně přivést alespoň jednu novou zajímavou věc nebo pohled, díky čemuž by se odlišila od ostatních.

Nevěšte ale hlavy předem. Zkuste si test a zjistěte, jak je váš příběh pro čtenáře atraktivní. Možná získáte i pár dobrých rad! Neváhejte napsat váš výsledek do komentářů a poradit se s ostatními. Třeba vám ostatní poradí nebo zjistíte, že je vaše tak unikátní, že je na ni nějaký test krátký.

S vaší tvorbou vám drží palce

- Artie