Taoův Technický Týdeník #30- Jak Tao k Artie přišel 

24.12.2020
Díky mé lenosti a tomu, že jsem několikrát TTT vynechal, vychází třícátý díl přesně na vánoce, nebylo tak těžké rozhodování (i díky té lenosti) ho posunout tak, aby vycházel na štědrý den. A také bude svým způsobem speciální, bude mít daleko menší informační hodnotu, prakticky ohlédnutí zpět k tomu, co vše jsme zvládli probrat během celého tohohle "seriálu" a jak se TTT samotné změnilo.

(Ne)krušné začátky

Většina dobrých věcí začíná tak, že je nikdo nečeká a neplánuje, stejně tak jsem se zjevil i zde. Náhodou jsem na Wattpad skupině, kde jsem již prakticky rok oxidoval a byl neaktivní, zahlédl Artie s jejím letáčkem. Prý se mohu přidat na jakousi pochybnou stránku, nesoucí ve svém jméně cukr a něco, čeho se mi poslední roky těžce nedostávalo. Po chvíli přemýšlení jsem se tam vydal, nahlédl za oponu a od té doby už prakticky nebylo cesty zpět. Přišlo mi to jako jeden z těch pár projektů, kde jeho organizátor sám má nápad, který kromě toho, že přesahuje mé vlastní, je i originální a dobře vymyšlený. Sesmolil jsem tak oficiálně první vydání Taova Technického Týdenníku a nervózní jsem ho odeslal. Reakce byla velmi energetická, pozitivní a kritická zároveň. 

Kromě opravy pár čárek, které tradičně píšu blbě celý svůj život, a pár dalších maličkostí, byl článek přijat a dalších pár hodin jsme strávili tvorbou jednoduché grafiky pro mé články, kterou si nakonec pravidelně upravuji každou neděli (viz. nadpisy, které jsou pokaždé trošku jinak, jak mi to přijde pod ruku). A když tohle vše prošlo, byl jsem online! Ještě ne vlastní rukou, ale byl jsem. A tak jsem začal psát dál, každou neděli technika, občas nějaké jednohubky, jednou básně, pár článků o LGBT. Nikdy jsem u jednoho projektu tak dlouho nevydržel a ze začátku bych zkrátka nevěřil, že mi mé nadšení vydrží tak dlouho. Očividně vydrželo :thinking:

Nakonec se s Artie na stránkách podílíme společně a mám pocit, že jsem skončil někde, kde mi to vážně něco dá. Mimojiné i to, že píši pravidelně, což byl vždy můj největší životní problém.

Postup časem

Ze začátku to bylo asi trochu více vtipné (ano, já vím, chybí to teď), na druhou stranu věřím, že momentálně to má větší informační hodnotu, zároveň už i věci, kterým se dá smát, pomalu dochází, zvláště když celý tenhle rok byl spíše k pláči. Zároveń jsem se vzdal snahy mít tři zprávy a nějaké jednohubky kolem osmi set slov dohromady, momentálně píši většinou daleko delší články s menším množstvím témat, protože se snažím do nich ponořit hlouběji a být, je-li to možné, objektivnější. Na druhou stranu je však mé předsevzetí se k jednohubkám vrátit, protože si myslím, že je to fajn způsob, jak se naučit poslat dál důležitou informaci v pár desítkách slovech, takže snad se mi podaří zkombinovat vtip, informační hodnotu a sám se z toho nezbláznit, což věřím, že místy bude ve výsledku nejtěžší. 

Na konci léta jsem (i díky zkušenostem ohledně psaní článků z KaK) stal externím redaktorem Techareny, pro kterou doteď píšu články z Litvy a věřím, že i tato zkušenost mému psaní pomohla, dostávám tam totiž zdarma relativně profesionální korekci. Zároveň přístí podzim nastupuji ke studiu žurnalistiky na Masarykově univerzitě, věřím tak, že tohle je stále jen začátek mé cesty. Je to však, a to budu nejspíše hrdě tvrdit další roky, začátek, na který rád budu odkazovat. Nebýt Artie, Bůh ví, jak a kde jsem nakonec skončil.

Ke konci tohoto roku a historicky nejkratšího článku bych vám i chtěl poděkovat. Zvláště tedy Artie a Soudruhu Petrovi, od kterých mám pravidělně zpětnou vazbu a motivaci (či fyzický nátlak) psát dál. Ale každému z těch, kteří si mé články čtou, ač netuším, o koho se jedná, děkuji. Čtenost nesleduji, netuším, kolik vás je, ale má slepá víra, že existujete, mne motivuje k další tvorbě. Mějte klidné vánoce, nepřehánějte to s technikou ani s cukrovím, a uvidíme se příští rok. Nebo v neděli. To se ještě uvidí.


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: